5 възела, които трябва да знаете и ползвате в планината (част 2)
След рифовият възел и възел стреме, ще покажем два възела, които могат да се използват така, че да се катерим и спускаме по въжето без необходимите ни за целта джаджи, както и един от най-здравите и най-популярни и универсални възли – осмицата.
Претриващ (протриващ) възел (полустреме, италиански възел)
Както говори името на възела, той се използва за плавно приплъзване на въжето с елементи на претриване за увеличаване на триенето – намаляване на натоварването. Също така пак от името става ясно, че с още една намотка възела става възел стреме – т.е. стационарен.
Той може да се използва за спускане на хора и товари или за осигуряване на катерещ се човек, вместо необходимото за целта съоръжение. С него ви трява само карабинер.
Края може се промуши от където е излязъл или да се направи клуп, който да се върне.
Освен да се направи на стреме, възела може и бързо да се фиксира с допълнителен възел, който при спешност бързо да се премахне и да има движение през полустремето.
Самозатягащ се възел Прусек
Ждрела и каньони
Ждрело и каньон са близки и често идентични определения. Но ако ждрело се използва за повечето стеснения на речните корита между две скали или хълма, и е по-скоро преходна форма между дерето и пролома, то каньон се използва за каскадни, дълбоко изрязани корита с водопади и падове, често с отвесни
10-те действия при инцидент в планината
Как да подредим действията си и мислите при евентуален инцидент в планината?! Как да действаме за да няма губене на време и ресурс? Лесно в 10 стъпки. И най-важното – Без Паника.
10 малки неща да вземеш за планина
Това не е списък с комплект за оцеляване, не е и списък с задължителни неща. Това са 10 малки неща, които съм видял, че са полезни и затова е хубаво да ги имаш. Те не заемата място, но в подходящият момент няма да съжалявате, че сте ги взели.