Това е ревю, което трябваше да бъде написано преди година, ако не и повече. Но реших първо да изхабя батерията, да видя колко издържа, как свети в различните условия и ето как времето си мина. Но не, батерията не издържа повече от година, онзи ден го заредих за трети път. И не, не е стоял вкъщи, за да го ползвам само когато няма ток – ходих в пещери, ползвах го основно всяка вечер на къмпинг и навън, прибирах се с него вечер с колелото… но всичко поред.
Получих челника през март, а началото на юни все още нямаше изгледи да му свърши батерията. Няколко пъти Темната на Лакатник, както и новите пещери там и в Родопите със „Светлина и Култ“. Според спецификацията му на пълен режим издържа 7, а на „слаб“ около 30 часа със 120 лумена. Реално погледато, вечер на къмпинг не го ползвате повече от час сумарно, а едно от най-силните предимства на този челник е, че при включване започва с по-слабият режим – т.е. натискаш един път бутона и ползваш. А слабият режим, изобщо не е слаб, с осветеност до 30 метра околовръст.
Това го прави идеален за пещери, но за съжаление е крехък и не водоустойчив. При добро съхранение и грижа все пак е чудесно резервно осветление. В пълната тъмнина на пещерата се вижда и основният му недостатък за мен – жълто петно в центъра на лъча. Предполагам това се дължи на силния диод, пък с малък отражател около него. Вторият режим на бутона е пълната свелина (120-те лумена) с осветеност до 65 м. Трети е пулсиращият режим. За да се изключи се минава и през трите, като ако не внимаваш се връщаш на режима, който е бил. Толкова по лесно е като при другият ми челник – задържаш натиснато и той се изключва.
Батерията е 2400 mAh, тип телефонна. Зарежда се от USB порт на компютър, лаптоп или пауър банк. Все още не съм го тествал дали би се зареждал от динамото на колелото, с което зареждам телефона си, би трябвало да стане без проблем. Според инструкциите, се зарежда за 3:30 часа, но след последното изхабяване на батерията след 4 часа все още се зареждаше – т.е. са му необходими между 4 и 6 часа за пълно зареждане. След като го заредих без да се изхабил напълно в средата на лятото 2016-та, отново го заредих без да се е изхабил в края на януари. Предстояха няколко ходения в Рушова пещера за специализирани снимки на луминисценцията на пещерните образувания. Не исках да остана без осветление затова и го заредих отново. Снимането в пещера е … дълъг процес – дълги експозиции и безкрайни опити да намерих перфектното съотношение между светлина и форма. Отнема време, а да излизаш без осветление, не е комфортно, ама изобщо.
От януари изкара до юли или 6 месеца. Как съм ги надробил 30 часа по минути в тези месеци, нямам никаква идея, но отново повтарям, изобщо не си стоях у дома. основно предимство според производителя е, че поддържа постоянна светлина през целият период на работа, независимо от процентите на батерията. Което е супер. Но и изненадата, когато изгасне също.
Та за плюсовете и минусите. Плюсове са „безплатният“ ток (не купуваш батерии), малък и компактен е (125 гр.), дългото светене с постоянна светлина. Минус…, те минусите тук са по скоро кусури. Жълтото петно дразни докато свикнеш с него, трябва доста да го пазиш от вода или изпускане, неочакваното изхабяване на батерията. Но това са недостатъци с които се примирявам с удоволствие, защото ми харесва да имам такъв челник.
Челника и братята му, можете да видите на страницата на Декатлон