Магнитната деклинация е разликата в географския и магнитният меридиан от различна точка на земното кълбо. Тя се получава тъй като географският северен полюс (Ng), не съвпада с магнитният северен полюс (Nm). Магнитното поле като сфера е с ос под ъгъл 11,5 градуса спрямо оста на Земята. Магнитната деклинация е положителна (+) източна и отрицателна (-) западна. А линиите съединяващи точки с еднаква деклинация се наричат изогони.
Всяка година деклинацията се увеличава с 4 минути средно, а за България към момента увеличението е с цели 6 минути. Това означава, че за всеки 10 години максимум разликата се увеличава с един градус.
Към 2011 година, деклинацията на България беше 4°,31′ градуса източно изчислена за местността Узана – географският център на България, през 2024/25 вече е +5°,52′. Но ако изчислите деклинацията за връх Ком тя ще бъде 5°,40′ градуса, а деклинацията за нос Калиакра е 6°,10’… Или 30 минути. Въпреки това разликата на територията на България е цял един градус. И той е между Петрич и Дуранкулак. Това се дължи на разположението на изогоните спрямо магнитното поле на територията на страната. Така Русе например, има една и съща деклинация с Несебър, но не и с Нова Загора, с която са на един меридиан.
На око разликата в географския и магнитният север може да се види, ако се вземе азимут към полярната звезда. Тя обикаля над северният полюс с 0,75 градуса разлика. Така в зависимост от местоположението на звездата, ако вземете азимут към нея той ще бъде между 5°-7° градуса.
За какво ни е нужен магнитен азимут в 21-ви век? GPS вече е наличен, но или аз незнам или на никой не му е хрумнало да изведе формула, а по-добре приложение което да показва азимут спрямо зададена точка!? Не става въпрос за посока на движение, а точен азимут спрямо сравнително отдалечена точка.
Старите технологии не бива да се забравят.
Никой не знае бъдещето. Може да се случи случка на Земята, та старите начини за ориентиране и за всичко друго да запотрябват ….