Терминално състояние може да бъде последица от сърдечен инфаркт, остра сърдечно-съдова недостатъчност, масивна и бърза кръвозагуба, запушване на дихателните пътища от различни предмети, електротравма, рефлекторно спиране на сърдечната дейност, удавяне, остро отравяне, затрупване със земя.
Терминалното състояние на организма се разделя на три стадия:
предагонален,
агонален и
клинична смърт.
Само при биологична смърт, когато настъпват необратими изменения в организма, реанимационната помощ е безуспешна.
В предагоналния стадий съзнанието е все още запазено, но болният е объркан. Пулсът е участен и трудно се долавя, дишането е затруднено, кожата е бледа, артериалното налягане рязко спада.
В агоналния стадий съзнание липсва, артериалното налягане не може да се определи, пулсът не се долавя, изчезват очните рефлекси /липсва зенична реакция на светлина/, дишането е съвсем повърхностно.
Клиничната смърт по продължителност е много кратка /4 – 6 минути/. Съживяването е ефективно във всички стадии на терминалното състояние, ако основните похвати се изпълняват правилно. Основното е изкуствено дишане и възстановяването на кръвообращението с помощта на външен сърдечен масаж. Изкуственото дишане и сърдечният масаж се изпълняват едновременно, което позволява бързо възстановяване на дейността и функциите на централната нервна система, обмяната на веществата, на бъбречната и чернодробната функция.
Внезапното спиране на сърдечната дейност може да настъпи на улицата, в дома, на работното място. В най-добрия случай оказващия долекарска помощ разполага с не повече от 5 минути за оценка на състоянието и възстановяване на кръвообращението.
Затова не трябва да се губи време за търсене на медицински персонал, а е необходимо веднага да се пристъпи към външен сърдечен масаж и изкуствено дишане.