Използването на билки и бабини хитрини, може да помогне когато се окаже, че дадено лекарство липсва в аптечката. А аптечка за народната медицина е цялата природа. Така че, е полезно да знеате и някой от тези трикове…
При сърцебиене: Върху сърцето се слагат кърпи, натопени в студена вода и се сменят през около 10-15 мин. Помага и ако си потопиш краката в гореща вода.
При припадък: Болният се напръсква със студена вода. Ако това не помогне се слага парче топъл хляб пред ноздрите. Също така помага ако пострадалия се разтрие с оцет, като и в устата му се капнат десетина капки от него.
При изгаряне: Може да се направи мехлем – 1 част бадемово масло плюс 8 части варовита вода. Намазва се изгореното и се покрива с памук. Горещата вода също помага. Трети вариант е спирт с камфор, а след обработка се посипва и със сода за хляб.
При махмурлук: Лимонов сок се слага в гъсто кафе и сместа се изпива.
При отравяне: Предизвиква се повръщане, а след това се пие прясно мляко. Ако няма мляко, се пие вода с разтворени дървени въглища.
При отравяне с гъби: Силен чай, смесен с вино.
При замръзнали крайници: Замръзналото се налага с кори от краставици. Сменят се често, защото изсъхват. Замръзналото място може да се намаже и с гъша мас или вино. Добър мехлем е 300 гр. мас смесена с 40 гр. камфор и с това се маже мястото 2 пъти на ден. Най-простия лек за измръзнало е вода с много сол, в която един час е натопено мястото. След това не се избърсва, а се оставя да изсъхне.
При диария: Взима се върбово или липово дърво и се изгаря да стане на въглен, който се стрива на прах. 1 лъжица се разтваря в мляко и се пие 3 пъти дневно.
При ухапване от змия: Изтискват се листа от ясен и сока се пие от болния. Листата се попарват с вряла вода и се налагат на ухапаното място.
При натъртване: Счукват се 3-4 глави червен кромид, прибавя се 1 лъжица морска сол и се обърква добре. С тази каша върху кърпа се прави компрес. Той се сменя сутрин и вечер. През лятото може да се наложи компрес от варени листа от бъз, но само млади.
При навяхване: Болния се слага на легло, а на навехнатото се слагат студени компреси. Разтривайте с вазелин.
При зъбобол: Кора от дюла или дрян се сварява в равни части бяло вино/оцет и вода. Прибавя се лимон и с тази смес се прави гаргара.
При ужилване: 1 лъжица сол,1 лъжица нишадър и лъжица лимонена киселина се смесват с 300 мл. оцет. Намокря се памук и се налага на ужиленото.
При стомашни киселини: 1 чаена лъжица сода за хляб се разтваря в 100 мл. вода и се изпива сед ядене.
При пресипнал глас: В 300 мл. вино се разтварят 2 лъжици мед. Пие се топло като чай.
При болки в гърлото: Взимат се корени, стебло, лист и цвят от билката Камиляк /слез, слезен, окрилче / Malva silvestris. Сварява се в прясно мляко и като поври малко се прецежда. С млякото се прави гаргара, а с растението компрес на гърлото.
При кашлица: Прави се чай от изброените растения:
Шипка – цвят или плод
Акация – цветове
Бъз – цвят
Коприва – цвят и/или корен за отхрачване
Липа – цвят при настинка
Градинска, полска или дива ружа – листа и цвят при упорита кашлица
Лайка – цвят
Риган – цвят и листа
Подбел – корени и листа при охтичава кашлица
Репей- корен – туберкулозна кашлица
Тиква – цвят
Папур – цвят