В България маркировката се нанася от Българския туристически съюз и неговите членове – туристическите дружества, като БТС маркира предимно билните и зимни маршрути във високопланинските части, както и обектите на международния туризъм.
Туристическите дружества маркират маршрутите от изходните пунктове до туристическите хижи, между хижите, както и от стопанисваните от тях хижи до билната маркировка.
Според начина на изпълнение маркировката се дели на лентова и образна. Лентовата маркировка представлява хоризонтален трилентов знак с боя или друг материал, в който средната линия е основният, водещ цвят – червен, зелен, син и жълт, а страничните линии /отгоре и отдолу на водещия цвят/ обикновено в бяло, го открояват за привличане на вниманието. Образната маркировка представлява различни условни знаци: надписи, табели и др., а по основните маршрути във високите части на планините се изгражда азимутна маркировка. Маркировъчните стълбове – т.нар. зимна маркировка, могат да бъдат железни и дървени с височина над земята от 250 до 350 см и 60 до 100 см под земята и се боядисват с блажна боя в контрастни на снега цветове – черни и жълти ивици с широчина 20 см.
Маркировката се поставя така, че да осигури добра ориентация през целият път. Поставя се на дървета, като предварително кората им на мястото се изглажда. Дърветата трябва да са такива, които не са застрашени от изсъхване и изсичане, а при липса на такива маркировката се поставя на скали, дънери, стабилни камъни и др.