1.Имайте предвид правилата и спазвайте зелената етика, за да оставяте местата, които ще посетите или както сте ги намерили или чисти и готови за следващите посетители, така че те да се чустват комфортно.
2.Подгответе багажа и храната си така, че оптимално да спестите боклук от опаковки и използването на материали от природата за „подобряване“ на мястото където ще излетувате или кампингирате.
3.Взимайте предвид прогнозата за времето и се съобразявайте със сезона. Винаги бъдете готови за екстремни условия.
4.Планирайте тръгването и връщането си, така че да избягвате трафика и съответно изхвърлянето на по-големи вредни емисии.
5.Ходете в планината на малки групи, за да ограничите въздействието си върху околната среда. По време на поход по-лесно ще контролирате темпото на предвижване и целоста на групата, а по време на къмпингуване съответно отпадъците и използваната земя ще са по-малко.
6.Използвайте информацията от картите, пътеводителите, местните туристически или клубове по туризъм или бюрата за туристическа информация за да планирате маршрута си по най-използваните и незасягащи околната среда пътеки и алеи и как да избегнете защитените зони в района.
Планиране