Защо е нужна дезинфекцията на водата? Дори в най-чистия и бистър поток може да има замърсители като бактерии, протозои, паразити, вируси, химикали, утайка и т.н. Те са попаднали там от животни, хора или друго замърсяване. Тъй като не може да каже дали водата е безопасна за пиене само като се погледне, най-добрата идея е да се използва нещо, което ще премахне вредните или нежелани замърсители. Все пак не е комфортно да прекарате почивката си с диария, гадене, спазми или по-лошо, защото сте пили нефилтрирана вода.
По същество, има четири начина за дезинфекция на водата: химикали, топлина, филтриране и UV радиация.
1. Химикали:
Можете да ползвате хлориращи таблетки 1т.– за 1 литър вода. Или при липса на таблетки – 15 капки йодна тинктура ( Sol. Iodi spirituosa) за 1 литър вода.
За съжаление този метод може да влоши вкусовите качества на водата. Освен това, обработката с химикали може да отнеме известно време, преди да е годна водата. Хлора обикновено отнема повече време, поради което йода е по-популярен избор. Въпреки това, някои хора са алергични към йод и не се препоръчва за употреба от бременни жени и хора с проблеми с щитовидната жлеза.
2. Топлина – с вряща вода е много ефективен начин да се убият протозои, бактерии и вируси. Вряща вода прави всички организми неефективни. Въпреки това, не е задължително вода да кипене напълно. Затоплянето на водата до 65 ˚ С за пет минути ще убие 99.99% от всички вредни организми.
Въпреки че имате нужда от термометър да се прецените това, така ще се използва по-малко гориво и време, за да се подготви водата, отколкото ако кипне изцяло. Недостатъци в този метод са нуждата от използването на котлон, гориво и време. Врящата вода също така не отстранява утайката, затова може да се наложи да пуснете на вода през филтър за кафе, ако е мръсна.
3. Филтрация:
Филтрацията e система при която чрез фино порести материали се отделят механично външните елементи. Това може да бъде един бърз начин за дезинфекция на водата в сравнение с другите варианти и в зависимост от начина на филтрация, може да елиминира бактерии, протозои, вируси и утайките. Това е най-често използвания метод за дезинфекция.
Въпреки това, не всички филтри са с еднакви параметри и затова различните филтри, отстраняват и различни замърсители. И най-вече се използват за механично, а не за бактериално пречистване.
4. UV лъчение
Използването на ултравиолетови лъчи за борба с бактерии, протозои и вируси, е най-съвременият вариант. Ултравиолетовите лъчи повреждат ДНК на микробите, правейки ги негодни да се възпроизвеждат и размножават. Тези устройства са прости, ефективни и доста бързо действат. Недостатъците включват факта, че те са работещи на батерии, скъпи, по-малко ефективни в мътна вода и се изискват допълнителна филтрация за отстраняване на утайките.