Когато ми дойде идеята за тази статия си мислех, че едвам ще попълня бройката до 10… Всъщност се оказа, че проблема е не, че ги няма или има, а в състоянието им. На територията на България има над 15 големи римски градове, които са се съхранили над 2 хиляди години. До преди 20 години… Оказва се, че всъщност демокрацията е най-големият враг на античността.
Затова и от класацията отпадат Деутум – през които минава пътя Средец -Бургас и можеш да сбъркаш с руините на изоставен обор или Марцианопол, от които са запазени няколко сгради, на които можеш да видиш мозайките в Музея на мозайките в Девня. Какво е останало и от важните едно време Мелта, Пауталия, Германея, Ятрус, Улпия Аурея и т.н. Спомен и резюме във визитките на съвременните градове, основани върху тях. Но да започваме с класацията.
Номер 10 е
Никополис ад Нестум
Града на победата при Места, до идването на римляните се е наричал Александрополис. Всъщност това е вторият град с това име хронологически, ако се приеме и се открие наистина първият около Кресна. Името идва от Александър разбира се, които преди да започне похода си към Персия и Индия първо е „овършал“ района около родното си място 🙂
Римляните идват през 106 г., а кръстник на града е император Траян спечелил важна победа тук над даките. Градът за времето си е бил огромен и процъфтяваш, до идването на славяните. По късно града се нарича Никопол, а последните 3-4 века Неврокоп – сега Гоце Делчев.
На 9 място е
Сердика
Според някои не заслужено, но нямаше да бъде така, ако Колизеума на града не беше в „мазето“ на хотел, руините на крепостната стена затрупани от строителни отпадъци в двора на църква, артефактите в склад на Метрополитена или останките на базилика в която се е състоял Сердекийският събор в основите на частна кооперация (на снимката). „Рим“-ът на Балканите и сегашната столица на България, въпреки че има какво да покаже, определено остава историята си на заден план. За справка освен горе споменатите примери ще дам и някои от близкото минало – ако някой помни Музея на София и огромните руини там – а сега магазин за бани и тоалетни; Сега определената за сграда на музея Градска баня се ремонтира вече 20-та година (за същото време се построиха цели нови квартали в София); Разкопки на крепостта Батил изобщо не са правени, а в границите на крепостта Урвич е построен частен дом…Тук сигурно е и мястото да споменем резиденцията на Константин… в двора на ТКЗС-то на Костинброд… Все пак, ако четеш за София ще научиш много за славата на Сердика… Но за съжаление, малко ще видиш.
[bgmp-map categories=“ancient-cities“]
Достави ми удоволствие да го прочета – заради труда, който се положили и за интересната информация. Браво!
Информацията е интересна и определено заслужава внимание! Посетете тези места и ще бъдете запленени от духа на древните им създатели! Но за да се случи си отделете повечко време. Не бързайте! Примерно Никополис ад Иструм е място, което заслужава минимум два часа! И питайте! Например къде е отишъл материалът от крепостните стени и множеството сгради! Отговорът винаги изненадва. Имам обаче едно питане към автора/ите: Тъй като съм посещавал повечето от посочените останки на антични градове и съм запознат със състоянието им поради каква причина липсва от класацията другата „перла“ на Древна Тракия – Улпия Августа Траяна?
Всяка класация е субективна и зависеща от гледната точка на автора. Особено за класации тип ТОП 10.
Стара Загора е любим град с богато минало и дълга история, и задължително ще влезе в някоя друга класация.