Съдържание
Номер 8 е рая на иманярите –
Рицария
Ето една неустоима оферта – само сега и само в България… Античен град на цената на една нива. Купи сега изгодно… Ако сте заинтересовани търсете за справка кмета на китното село Арчар…
Официалните разкопки в района са правени между 1981-91 г. След това идва местното население – с кирки, лопати, а вече и с багери. И разкопават не за да покажат на света какъв град слънце е оставил император Траян, а за някоя и друга монета. Затова и града се топи с скоростта на ескимо на плажа. Никой не консервира стените или другият материал, напротив всичко се раздробява в търсенето на една монета. Погрома е пълен и затова спомага тежката техника, въпреки законите, или да кажем заради липсата им. Интереса към нивите в селото е доста голям. Купуваш нива, минаваш я с багера и металотърсача и тя ти се изплаща за броени дни. Без да си садил каквото и да е. Камъните са си камъни, колоните също са камъни, погребалните саркофази също са камъни – т.е. мястото им е на купчина в края на нивата.
Абритус
е на 7 място…
Това е един от малкото антични градове включени в 100-те национални туристически обекта. И един от малкото за които се полагат грижи. Сега града е археологически резерват с площ 1000 декара. Напълно е разкрит и проучен. Града е имал крепостна стена с 35 кули. Разцвета на града основно е бил 2-6 век, имало е няколко сражения в околностите му. Сега към разкопките и резервата има музей. Всичко това може да се види на около 3 км. от гр. Разград.
6-то е
Кабиле
Миналото на тракийският град може да се проследи до 2000 г.пр.Хр… Голямо търговско и религиозно средище, града е завладян от Филип Македонски през 341 г.пр.Хр., което е и първото писмено споменаване на града. През 71 г.пр.Хр. влиза в границите на Римската империя и е основен град в икономиката на Тракия. В руините са открити много храмове, а от 4-ти век града е и епископски център. Тук разкопките са доста запазени и целият район е обявен за Археологически резерват, част от 100-те Национални туристически обекта. Намира се на по-малко от 10 км. от гр. Ямбол.
За
Аполония Понтика
– перлата на античното Черноморие е номер 5
И в Созопол, като с София много от руините са част от хотелският пейзаж. И тук разрешителните за строеж не отчитат т.нар. Културно наследство, като фактор от национално значение. Хотелите тук се строят през нощта, не за да пречат на живущите или летуващите, а за да не ги притесняват археолози и строителен контрол…
Но за града, защото все пак може много да се види от него. Основан е като гръцка колония, до богати на руди масиви на Странджа. Бил е богат, сечал е собствени монети и заслужено е намерил място в хрониките. Кръстен е на покровителя на града – Аполон, на когото е имало 13 метрова статуя на остров Кирик, която обаче при завладяването на града от римляните е пренесена в Рим. Вече има инициативен комитет които иска да възстанови статуята, а тази година града честваше 2620 г. от основаването си.
[bgmp-map categories=“ancient-cities“]
Достави ми удоволствие да го прочета – заради труда, който се положили и за интересната информация. Браво!
Информацията е интересна и определено заслужава внимание! Посетете тези места и ще бъдете запленени от духа на древните им създатели! Но за да се случи си отделете повечко време. Не бързайте! Примерно Никополис ад Иструм е място, което заслужава минимум два часа! И питайте! Например къде е отишъл материалът от крепостните стени и множеството сгради! Отговорът винаги изненадва. Имам обаче едно питане към автора/ите: Тъй като съм посещавал повечето от посочените останки на антични градове и съм запознат със състоянието им поради каква причина липсва от класацията другата „перла“ на Древна Тракия – Улпия Августа Траяна?
Всяка класация е субективна и зависеща от гледната точка на автора. Особено за класации тип ТОП 10.
Стара Загора е любим град с богато минало и дълга история, и задължително ще влезе в някоя друга класация.