Съдържание
- 10.КЛАДНИЦА – Х. СЕЛИМИЦА
- 9. ЗЛАТНИ МОСТОВЕ – ХИЖА МОМИНА СКАЛА
- 8. КНЯЖЕВО – БЕЛЯТА ВОДА – ДЕНДРАРИУМА
- 7. ЗЛАТНИТЕ МОСТОВЕ – ФОНФОН – ВЛАДАЙСКИ ЧЕРНИ ВРЪХ
- 6. ОБИКОЛНАТА АЛЕЯ НАД ЖЕЛЕЗНИЦА И РАЙОНА НА СЕЛСКА РЕКА
- 5. ГОЛИ ВРЪХ – ЗЕЛЕНИЯ ПЪТ – ЧЕРНИ ВРЪХ
- 4. БОСНЕК – ЖИВАТА ВОДА
- 3. АЛЕКО – БИСТРИШКА РЕКА – БИСТРИЦА
- 2. БОЯНА – БОЯНСКО ЕЗЕРО – ДРАГАЛЕВЦИ
- 1. ДРАГАЛЕВЦИ – ДРАГАЛЕВСКИ МАНАСТИР – АЛЕКОВИ ВОДОПАДИ – СИМЕОНОВО
Витоша е четвъртата по височина планина в България, а разликата от над 1700 метра между Софийската котловина и първенеца на планината – Черни връх и придава внушителен вид, гледана от столицата. През 1934 г., 6410 ха от планината (23% от площа и), включващи резервата – Бистришко бранище, а по-късно и Торфено бранище са обявени за Национален парк с което е първата подобна защитена територия на Балканите, сега Природен парк Витоша обхваща близо 90% от планината.
Освен с уникалните си каменни реки от които тази в местноста Златните мостове е най-известна, Витоша е популярна и с най-дългата пещера в България, както и с Боянският водопад, а Черни връх е сред 100-те Национални Туристически обекта. В подножието на планината се намират множество манастири и църкви – Драгалевски, Бистришки и Кладнишки манастири, известни в миналото като Софийската Света гора, а Боянската църква със свойте стенописи е част от Културното наследство на ЮНЕСКО.
Близостта до София я прави важен туристически център с над 290 км алеи и пътеки и повече от 40 хижи и почивни станции. За съжаление, по-голяма част от инфрастуктурата в планината е изградена във времена на „доброволен“ труд и преизпълнение на петилетки. Затова и последните 25 години е трудно да се поддържат всичката налична инфраструктура в състоянието, което би трябвало. Днес множество хижи в планината са затворени или не приемат туристи, а бюджета на парковата дирекция обикновенно стига за поправката на 15-20 км на година.
Затова и ПП Витоша започна една интересна инициатива – Осинови обект. Чрез включване в инициативата, се поема ангажимента за физическата поддръжка на вече ремонтиран обект – чистене на канавките покрай алея, лакиране или пребоядисване на маси и пейки, дребни поправки. Така, чрез доброволен труд се гарантира удължаване на доброто състояние на ремонтираните участъци и райони. Вижте как можете да се включите и вие: http://park-vitosha.org/
Ето няколко маршрута подходящи за излет със цялото семейство
10.КЛАДНИЦА – Х. СЕЛИМИЦА
До самата хижа има и асфалтов път по който и се тръгва в самото село. Следва се червена маркировка, която след хижата отвежда към Черни връх. След първият голям ляв завой, пътеката продължава вдясно по реката, а почти на самият път след нея е Кладнишкият манастир Св. Никола с църква от 1841г. Някога манастира е бил част от голямата Софийска Света гора и е добра идея да се отбиете да го посетите. До хижа Селимица са 1750 м от центъра на селото, но дори и 2 км. да ги направите, ако се отбиете до манастира пак е кратка и приятна разходка. От самата хижа също тръгват няколко не лоши маршрута – към Черни връх, към хижите Острица и Рудничар от които може да се стигне до Златните мостове, към Владая или село Чуйпетлово. Тъй като от селото до хижата е кратък маршрут, препоръчаваме наистина да продължите към хижа Рудничар или по Обиколната пътека до Владая.
9. ЗЛАТНИ МОСТОВЕ – ХИЖА МОМИНА СКАЛА
Един от най-популярните маршрути за цялото семейство. Може би, защото свързва двете най-известни и популярни поляни за игри и почивка в цяла Витоша. Алеята върви успоредно на павираният път в същата посока, който не е лоша алтернатива, още повече, че алеята е в доста лошо състояние. Разстоянието до поляната пред ресторантчето и кафето до хижа Момина скала е около 2 км., а самата хижа е доста удачен изходен пункт за разходка до Боянският водопад, особено ако сте с по-малки деца.
8. КНЯЖЕВО – БЕЛЯТА ВОДА – ДЕНДРАРИУМА
Алеята свързваща кв. Княжево със Златните мостове е най-популярен маршрут сред Софийските туристи. Макар и стръмна на места, лесно се стига до чешмите Бялата вода след 2,5 км. Бялата, Белата или Белята, водата е хубава и студена. От тук до Дендрариума са още около 2 км, като може да се насладите както на прекрасна гледка към София и Люлин планина, така и на прекрасната гора сред която върви алеята. В самият Дендрариум има изградени много пейки и места за отдих, малки водоеми с водна растителност и патици, а информационните табла дават полезна информация за любознателните малки членове на фамилията.
Още повече в района се намират и Музеят на мечката и Въжена градина интересни и предизвикателни за малки и големи.
7. ЗЛАТНИТЕ МОСТОВЕ – ФОНФОН – ВЛАДАЙСКИ ЧЕРНИ ВРЪХ
Пътеката започва от каменната река непосредствено до тази за хижа Кумата. И ако пътеката за хижа Кумата е стръмна и предизвикателна, то тази за хижа Панчо Томов (на мястото на изгорялата хижа Фонфон) е лека, приятна и когото и да питате – най-красивата в цяла Витоша. В местността има много почивни домове и хижи, а ако търсите открито пространство за игри и хвърчила това е в района на Владайски Черни връх.
6. ОБИКОЛНАТА АЛЕЯ НАД ЖЕЛЕЗНИЦА И РАЙОНА НА СЕЛСКА РЕКА
Дали само ще излезете над село Железница или ще направите преход от село Бистрица все си заслужава. Обиколната алея от Бистрица е без наклон и през приятна гора, като дори деретата на реките се минават по виадуктите на Рилският водопровод, но е над 8 км. Района над селото в прекрасната долина на Селска
река е облагороден с маси, пейки и беседки.
5. ГОЛИ ВРЪХ – ЗЕЛЕНИЯ ПЪТ – ЧЕРНИ ВРЪХ
Най-лесният начин да се качи Черни връх. През топлите месеци може да се следва камионният път към върха – 4,5 км, а зимата по стълбова маркировка – 3,5 км за 1,30-2 часа се изкачва най-високата точка на планината. Естествено има и пътеки следващи зимната маркировка, които могат да се следват на качване (хубаво е да се внимава за скрити дупки между клековете) за да се спести разстояние. Ключа естествено е,
децата да се изкачат на самоход, а надолу по пътя може и на “конче”…
4. БОСНЕК – ЖИВАТА ВОДА
Ако в Зоопарка няма крокодили, то на Витоша има. Интересната чешма Живата вода над село Боснек е във формата на крокодилска глава. А поляните и заслона са прекрасно място за пикник. Маршрута е къс, върви се предимно по черен път и най-трудното е да намерите началото на този път между къщите в селото.
3. АЛЕКО – БИСТРИШКА РЕКА – БИСТРИЦА
Красивите диви или Дивно красивите смърчови гори на Резервата Бистришко бранище са най-близкият район до София, където може да се посети толкова защитена територия. Маршрута започва от ски-център Алеко и през Меча поляна се излиза над резервата. Основната пътека продължава да подсича Резените към хижа Купена, а пътеката към Бистрица започва да се спуска. Има няколко билни поляни от които се разкрива красива гледка
към източната част на Софийското поле, Панчаревското езеро и Лозен планина. На час от Бистрица е малкият водопад Самоковището, а километър и половина по-късно се пресича Обиколната алея на Витоша. Целият маршрут е с дължина около 9,5 км.
2. БОЯНА – БОЯНСКО ЕЗЕРО – ДРАГАЛЕВЦИ
От Бояна освен стръмните пътеки за Копитото и Боянски водопад, които не са подходящи за по-малки деца, тръгват и леки и приятни алеи. Тази която може да предложи най-много е пътеката свързваща Бояна с Драгалевският манастир през Боянското езеро. Започва 100-тина метра след последните къщи и не е маркирана, а скрито се отделя на ляво от пътеката за Боянският водопад. Изкачва се леко и приятно до езерото. Ако детето ви обожава жабите, значи сте го довели на правилното място. Тук могат да се видят почти всички видове обитаващи планината. След езерото пътеката се изкачва още малко и започва плавно да се спуска. Дори зимата, маршрута е лек и проходим. Не повече от час и половина след езерото се стига
до Драгалевският манастир, а на половин час от него е и квартал Драгалевци.
1. ДРАГАЛЕВЦИ – ДРАГАЛЕВСКИ МАНАСТИР – АЛЕКОВИ ВОДОПАДИ – СИМЕОНОВО
Къса и приятна алея, част от Обиколната алея на Витоша. Започва от югозападният край на манастира и минава под седалковият лифт. Леко се изкачва за да стигне до малката река Скакавица и красивите каскади на Алековите водопади. На следващата поляна се пресича първата от двете пътеки свързващи кв. Симеоново със ски център Алеко, а ние на втората започваме спускане покрай заслона и изкуствените езера.
В миналото Бялата вода е била важен пункт по маршрута от кв. Княжево за м. Златни мостове, но след построяването на кабинковата п.в. Върви се по Беловодския път и след пресичането му с шосето за м. Златни мостове се продължава надясно и надолу по него.
Маршрутът продължава по добре оформена пътека нагоре и на север през широколистна гора и хубави поляни. В миналото Бялата вода е била важен пункт по маршрута от кв. Княжево за м. Златни мостове, но след построяването на кабинковата п.в.
Алтернативен и лесен маршрут за вело-преход с цялото семейство, може да се направи между Бистрица и Панчаревското езеро със слизане на спирката в центъра на Бистрица. Важно е да се носи достатъчно вода, препоръчително е използването на светлоотразителни жилетки и каски, особено при каране по шосе.
Достигането до Плана от слизането от Самоковско шосе е около 9 км, които се минават за не повече от 1 час. Алтернативен и лесен маршрут за вело-преход с цялото семейство, може да се направи между Бистрица и Панчаревското езеро със слизане на спирката в центъра на Бистрица.