Съдържание
6. Храмовете около Халите
Като около всеки пазар и около покритият на София е има къде да оставиш материалното и да се обърнеш към духовното. Характерното за този район е, че тук има синагога, джамия, католически храм, румънска православна църква, а около пл. Св. Неделя, където е едноименната църква има 4 православни храма на БПЦ. Което си е доста голяма концентрация и пъстрота на религиите.
Да тръгнем от джамията. Баня баши джамия е построена края на 16 век и е единствената функционираща джамия в милионният град. Капацитета и е 700, по празниците до 1200 поклонници (по преброяването от 2007 в София живеят около 10000 мюсюлмани* ). Интересен факт е, че зад нея има запазен кладенчов камък от стари времена. Просто човек трябва да се вгледа. Зад нея е също и Софийската градска баня, рекунструирана от началото на 90-те години на миналия век за музей на София.
Зад Централните хали е Софийската синагога. Тя е построена през 1909 г. на мястото на старата такава. Синагогата е третата по големина в Европа и най-голямата на Балканите. Побира около 1000 човека. Интересен е музеят към нея.
На ул. Княз Борис I се намира Румънската православна църква Св. Троица. Тя е малка църква построена 1908 г.
Строежа на катедралата Св. Йосиф може да се проследи назад до 1880 г., когато на това място е имало малка църква и манастирски комплекс. По време на бомбардировките сградите са засегнатаи значително, а дошлият след войната комунизъм не толерира възобновяването им. След посещението на папа Йоан Павел II през 2002 г. са събрани пари и е започнато строителството на сегашният храм, открит за посещения през 2006 г. До него във връзка с посещението и като израз на благодарност за помоща има издигнат паметник на папа Йоан Павел II.
Църквата Св. Неделя е една от най-красивите български църкви. Храма е на това място от X век, когато се е наричал Св. Крал. Рекунструиран няколко пъти в сегашният си вид е от 1933 г., когато е основно въстановен от атентата от 1925 г.. Катедрален храм на Софийската митрополия. Около нея са и малките, но много стари църкви – Св. Петка Самарджийска от XI век и ротондата Св. Георги от началото на IV век, а има запазени стенописите от X век.
5. Борисова градина
Борисова градина е най-големият от градските паркове и градини. Той е и най-старият парк. Започната като красива градска градина в края на 19 в., през 30-те на 20 век се превръща в големият и приятен парк. Тук от ранна пролет до късна есен младежи се събират да пият бира или да карат колело. Децата пълнят детските площадки. В района на парка има 2 стадиона – Васил Левски и Българска армия и най-големият открит плаж на София. Освен това има игрища за минифутбол, много тенис маси, 2 корта, зорбове във водите на езерцето „Патици“ и други забавления.
4. Национален Исторически музей
До 2000-ната година Националният исторически музей бе синоним на добър социален живот. Защото от 1984 до 2000 година експозицията му се намираше в сградата на Съдебната палата, която заради централното си разположение в града бе и централно място за срещи… Сега сградата на музея се намира в Дом 1 на резиденция Бояна в крайвитошкият квартал. Което все още поражда дилема – музея да е в една от най добре охраняваните сгради, но далеч от центъра или да 🙂 Дилемата нямаше да я има, ако транспорта до музея, бе по лесен и редовен, а от центъра пеша да стигнеш е голямо предизвикателство. И най-малкото трябва да има повече и многоезични табели на тролеите и автобусите… Музея разполага с над 650 000 експоната от палеолита до съвременната история на България. Няма „много“ почивни дни – почива само на определени празници като 24 май и Коледа. Музея има и четри филиала – два от които в София – Боянската църква и музея на Славянските народи, чиято табела се появява и изчезва периодично на сградата на Евлоги Георгиев и Върбица…
3. Народният театър
Сградата на Народният театър е да не кажем най-красивата и орнаментуирана сграда в София. Бяло, пурпор и злато приковават погледа към него. Построена 1906 година, на няколко пъти рекунстуирана, като последното възтановяване е след бомбандировките през Втората световна война. Представленията са тежката артилерия на българският театър, като залата му побира 750 зрители, а камерната зала 120 места. Авангардни постановки се поставят в залата на четвъртият етаж, наречена Театър на последният етаж. Градината пред него е красива и устроена, фонтаните привличат много софианци и гости на столицата. Централното разположение на градината я прави удобно място за много инициативи на открито, като Зелените дни например…
Kade Zabravihte НДК Бе!
:))) И какво точно трябва да се гледа на НДК? Мръсният подлез? Рекламите по цялата сграда? Сергиите в „Двореца на културата“?….
НДК отдавна не е това, което беше… за съжаление…
METROTO E SUPER. 111