2. Цар Освободител
Бул. Цар Освободител е един от централните булеварди на София и на него се намират много от забележителностите на София. Начало на булеварда са площадите Независимост и Александър I, като в източната част на първия в подлеза на президентството е Източната порта на Сердика. На пл. Александър I освен Президентството и гвардейците пред него е и сградата на Археологическият музей. Той се намира в сградата на бившата Буюк джамия построена 1494 г. В двора на музея има много паметници от древната история на българската земя, а вътре е истинска съкровищница за любителите на историята. Срещу музея се намира бившият дворец – сега Етнографски музей и Националната художествена галерия. Етнографският музей заема първият етаж, а НХГ вторият и третият. Сградата е била конака на турската администрация, а след Освобождението през 1880 се преустроива в дворец. Интересно за конака е да се знае, че в него е произнесена присъдата на Васил Левски. След Втората световна война през 1948 г. сградата е дадена на музеите. Продължавайки по булеварда се стига до Природонаучният музей с богата натуралиска сбирка. До музея е Руската църкава с красива и нетипична за България архитектура. От другата страна на улицата са архитектурните забележителности на София, Концертната зала София и Хотел България. Архитектурна забележителност е и Военният клуб прекрасна сграда от 1900-ната година, на ъгъла на Цар Освободител и Раковска. Срещу него е градинката на Кристал в която се намира паметник на Стефан Стамболов. От Военният клуб до пл. Народно събрание са разположени посолствата на Италия и Австрия, последвани от централната сграда на БАН. Всички те архитектурно и стилово привличат погледа. На самият площад Народно събрание са сградата на Парламента, паметника на Цар Освободител, Студентския дом и Гранд-хотел София. До хотела е запустялата сграда на Китайското посолство, по която в момента се извършват реставрационни работи. Това е кръстовището на Цар Освободител и бул. Васил Левски. Под него е подлеза на Университета и една от най-големите станции на метрото, а на североизточният ъгъл на крастовището и сградата на Ректората на Софийският Университет. Сградата е построена 1934 г., а отпред са скулптурите на благодетелите на Университета Евлоги и Христо Георгиеви. По надолу интерес представлява сградата на Турското консулство, а срещу него е бившата градина на софийският зоопарк с паметника на Съветската армия. Булеварда свършва на Орлов мост, откъдето продължава Цариградско шосе**. Малко преди моста е ул. Сан Стефано, където е сградата на Българската национална телевизия.
1. Катедрален храм Александър Невски
Виждаш се почти от всяка точка на София Катедралният храм Александър Невски се издига над повечето сгради в София. Главният купол е висок 45 м. Решението за построяването му е взето още на Учередителното събрание 1879г., а първият камък е положен на 3 март 1882. строителството приключва 1912 година. Много може да се каже за архитектурата, камбаните или иконописите в храма, но най-ценното и заслужаващо да се види е в криптата на храма. Там е разположена най-голямата сбирка от български икони. Един невероятен музей на българския дух и духовност. В близост до храма са старата и невероятна църква Света София, на която е названа столицата ни и в двора на която е гроба на поета Иван Вазов. Също до църквата Св. София е и вечният огън – паметник на незнайният войн. Зад катедралният храм се намират Галерията за чуждестранно изкуство и Художествената академия.
––
* За никого не е тайна, че официалните данни са неактуални за реалното състояние на столицата и темповете и на растеж. По неофициални данни мюсюлманите в София са над 30000, както и града не е 1 200 000. За справка в градската част на София има 49 църкви, а в района 17 манастира
** До Освобождението бул. Цар Освободител се е наричал Истанбул джадеси, а града е свършвал с Орлов мост…
Всички снимки са от http://bg.wikipedia.org
Kade Zabravihte НДК Бе!
:))) И какво точно трябва да се гледа на НДК? Мръсният подлез? Рекламите по цялата сграда? Сергиите в „Двореца на културата“?….
НДК отдавна не е това, което беше… за съжаление…
METROTO E SUPER. 111