Това не е таблица, която да показва кой извор за българските владетели е „по-правилният“ и „истински“. Макар че факта, как постоянно се говори за важността и ценността на Паисиевата История, но вместо нея се цитира Именника, (намерен „случайно“, пълен с непознати „български“ думи и където името на Аспарух е написано различно във всяко изречение където присъства), дразни не малко. Та донякъде за такива „български патриоти“ е, за които дилом твирем била „хубава година“, но не знаят кой е Братоя.
Въпреки, че История Славянобългарска и История во кратце на Спирирон Габровски и Зографската са написани в много близък период от време (и дори място за част от тях), исках все пак да покажа разликите в тях и как в зависимост от повествованието (ако имате интерес зачетете ги) са добавяни или премахвани имена.
Предполагам най противоречиво е присъствието на Джагфар тарихъ тук. И да, беше добавено в последният момент. Аз също не мисля, че е това е достоверен източник за българската историография, но е интересен поглед отстрани на изписването и тълкуването в някои имена. Дори и да е фалшификат, не е по-различен от някои съвременни „публикации“ от самоопределящи се като изследователи български автори. А и след като има един-два източника с неизвестен произход, защо да няма три, нали?
С много повече кавички от обикновено, това, както казах и в началото не е таблица кое е по-правдиво и достоверно, а интересен паралел между различните източници на които в един или друг момент се позоваваме..