Защо се движим в дясно? Защото, така пише във всеки един правилник за движение по пътищата.
Крайно дясно се движат всички превозни средства, който се движат със скорост по бавна от останалите участници в движението. Но колко в дясно!
Толкова, че хем да не пречим на останалите, хем да сме в безопасност от обичайните за края на уличното платно препятствия – канали, кофи за смет, паркирали автомобили и най вече техните врати. Важно условие, което също трябва да спазваме е движението да е в една права, за да са спокойни водачите зад нас. Особено е опасно, ако има паркирал автомобил, да тръгнем рязко в ляво без сигнал. Особено ако сме между няколко такива и няма видимост към нас.
Целта на движението на пътя е да бъдете видим от останалите участници в движението. Затова, нищо че сте най-ниската брънка от “хранителната” верига на пътя, не се крийте по кьошетата, а карайте смело, като равноправни участници на пътя.
Особено е важно това, когато трябва да се престроите на кръстовище или да завиете на ляво. Тази маневра, трябва да е подготвена още от далеч. Както казахме най-опасни са резките маневри, затова от далеч и плавно подходете. Дайте време на шофьора до, зад и пред вас да ви видят добре. Сигнализирайте с ръка.
Когато завивате на ляво никога не дублирайте в завоя автомобил. Карайте пред или зад колата. Особено е важно това когато имате камион, бус или рамарке до вас.
Друг вариант за завой на ляво е да използвате пешеходните пътеки. Завиване заедно с автомобилите е схема 1. Ако не сте се престроили и сте останали в дясно, може заедно с автомобилите да продължите на право, и да спрете на пешеходната пътека за на ляво, където да изчакате зелената светлина на свтофара в тази посока, след което да продължите. Но включване отново в движението, така може да е и опасно. Затова може да използвате и схема 3. Влизайки по пешеходната пътека и заставайки до колите за направо по вашата посока.
Винаги карайте по посока на движението, за да сте видим за останалите.
Графики bccc.bc.ca