OCStoyanov
  • Карти и проекти
    • Проекти
      • БГ250-те планини, ридове и дялове
      • Въжени мостове в БГ
      • България 19-20 век
      • Схема ГМТ София
      • Излетник карти
      • Минерали и кристали
    • ГИС и визуализации
      • GIS работа
      • Иконографики
      • Разна статистика
      • Пещерни райони
      • Водопадите в България
      • Римски пътища
    • Карти и гидовници
      • Интересни исторически карти
      • Туристически карти
      • Планини и върхове
      • Къмпинг и бивак
      • Велотуринг схема
      • Sofia City Escape
    • Свали
      • Онлайн икони за карти
      • Занимателно за деца
      • Карти на света
      • ГИС файлове
      • PDF и електронни книги
      • Щанци
  • Фотография
    • Галерии
      • Макро
      • Пейзажи
      • Пещери
      • Попътно
      • Природа
      • Репортажно
    • Моите приключения
      • ExploreCrete
      • Вело Родопи – Многодневни вело приключения из Родопите (2013–2018)
      • По границата EVKM
      • Манастирите по река Нишава
      • ПредБалканско
      • Карст-о-байкия.
    • Фоторазкази
      • МАГИЧЕСКАТА СВЕТЛИНА
      • Trashscape Project
      • Светлина и Култ
      • Беглика и Чатъма
      • Крит
    • И още
      • Kарти и пъзели за децата
      • Да си „хванем“ бръмбар
      • Преводи на анимация
  • Излез навън…
    • Активности
      • Къмпинг и почивка
      • Хайк и разходки
      • Вело излети и туринг
      • Катерене и Спелеология
      • Каяци и Рафтинг
    • Интересни места
      • Планини и върхове
      • Интересни пещери
      • водопади
      • Манастири
      • забележителности
    • Маршрути
      • Градски разходки
      • Екопътеки и геомаршрути
      • Еднодневни излети
      • Многодневни походи
      • Тематични маршрути
    • Хубаво да знаеш
      • Първа помощ в планината
      • Екипировка
      • Ориентиране
      • Къмпинг храна
  • За София
    • Welcome to Sofia
    • Карти София
    • Веломаршрутизатор София
    • Sofia City Escape
    • Маршрути около София
  • Блог
Маршрути

По пътя на Желязната завеса – EuroVelo 13 Юг (EVKM 2018)

По пътя на Желязната завеса – EuroVelo 13 Юг (EVKM 2018)
Маршрути

Тешел – Смилян / 72 км /ден 2 от EVKM 2018

Така добре се наспах, че тръгнах едва към 9:00. С хижарите си разменихме любезности и пожелания на тръгване, като че ще вали чак привечер. Но привечер трябваше да бъда далеч от тук. Цел за деня беше Смолянското село Смилян.

По осеяния с кръпки път към Девин започнах да чувам някакъв странен звук на потракване от предния багажник и дисаги. И когато след около час пристигнах в Настан погледнах какво става. Един от болтовете се бе развил и багажника, а и калника се държаха само на горната част на вилката. Да завиеш болт с разбита глава и три гайки с китайски „многофункционален“ ключ от мека сплав се оказа предизвикателство. Определено ми трябва ключ 10-12. За тези, който не знаят преди време ми обраха чантата на кормилото на колелото в която държах ключове, лепенки и машинката за верига. Там бях пъхнал и дисплея на вело компютъра за да не го откраднат. Каква ирония.

На Девин излязох на „любим“ участък – частта до Широка Лъка. Миналия път тук много страдах. Наклона е малък, но постоянен и на малка скорост бързо се уморяваш. Нещо като Боснек – Чуйпетлово, ако сте карали по Витоша 100.

След час и малко в 12:15 минах покрай табелата, която някой бе преправил на Широка Мъка – хареса ми. Починах на сянка, опитвайки се да направя видео със звуците от сергиите със сувенири и хлопки, който туристите разглеждаха. А обяда направих на крайпътната беседка, която знаех от миналия път. До Стойките стигнах за 40-45 минути и проверих магазина на разклона, но бе затворен, затова и се качих до Горна Стойка и пазарувах там. Магазинерката бе станала баба, та намазах с един бонбон. Докато пиех бира отново стана дума за времето и как към 5-6 щяло да вали, а вече беше 16:00…

Продължих и подминах хотелите над селото и започна да ръми. Колкото по-стръмно ставаше, толкова по-силно валеше. Час и половина от Стойките стигнах до Предела мокър и уморен.

Много се замислих дали да не остана в някоя от хижите горе или около езерата. Фу, още беше 5, а на път бях от ден, съвсем спокойно можех да стигна до Смилян, целта ми за деня. Тръгнах да спускам и започна порой. Три пъти спирах да се крия от дъжда, а спирачките започнаха да вият ужасно.
В самия Смолян отново ме заваля и се подслоних под една спирка. „Стопа ти свети“ направи ми знак пътуващ в автобуса спрял на спирката. По това време в това време в центъра на града това ми бе най малката грижа. Намаля и продължих, но ставаше все по-лошо. Между Смолян и Смилян има голяма височина и тесен път с приличен трафик. Дъждът не спираше и в 19:00 беше тъмно като в 21:00. Все пак спускането към Смилян беше добро и приятно.
Бях си избрал заслон до реката. Селото бе притихнало. Исках да разгледам селото, но вече бе късно и единственото което видях от Смилянските забележителности бе боба.
На bgmountains видях, че трябва да мина по висящ мост. Видях го и бавно прекарах колелото по него. Загриза ме обаче някакво съмнение и подпрях колелото да разгледам. Имаше маркировка, но определено не бе това което търсих. Избутах колелото отново на пътя и продължих още малко. Вторият въжен мост бе моят, а малко след него видях и заслона.

Изглеждаше добре, но чешмата бе запушена и наводнила пода на заслона. Колкото и да опитвах не можах да запаля огън, всичко бе влажно, а всякакви буболечки пълзяха навсякъде. Заслона е бил направен в памет на семейство, но от години изглежда не поддържан. Хапнах набързо, прострях мокрите дрехи, събрах две пейки и заспах.

Powered by Wikiloc

Pages: 1 2 3 4 5

EuroVelo маршрути EVKM - ЕвроВело и Крайморско Пътешествие 2018 България Вело излети и туринг Велотуринг Евро вело 13 Многодневни маршрути По пътя на Желязната завеса – EuroVelo 13 Юг Път 37

Планина: Западни Родопи, Източни Родопи, Родопи, Средни Родопи, Южни Родопи
Регион: Родопски масив
Previous articleАлекови водопадиNext article От Ивайловград до Одрин / 63 км. (EVKM 2018)

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Дестинацията при пътуване (особено когато си соло), не е „някъде“, а „някой“.
Някой, на когото да разкажеш къде си бил, някой с когото да споделиш гледка или някой у когото да събудиш интереса към пътуването.

Ако информацията е била полезна – почерпете бира

Последно публикувано

Изкачване на вр. Попов дял (и вр. Мали Попов дял)28/02/2026
Туристически карти на Искър Тур25/02/2026
7 мита за оказването на първа помощ06/02/2026

Популярни статии

Маршрути за изкачване на Черни връх8 comments
Римски пътища и пътни станции в България7 comments
10 запазени антични града в България3 comments
Визуализация на кварталите в София3 comments
Магнитна деклинация3 comments

Карти и каталози

  • Sofia City Escape
  • Водопадите в България
  • Карст и пещери
  • Планини и върхове
  • Минерали и кристали
  • Римски пътища в България
  • България в началото на 20 век

За навън

  • Карта активности и маршрути
  • Места за къмпинг и бивак
  • Калкулатор къмпинг храна
  • Магазини за екипировка в София
  • Списък с туристически карти
  • Първа помощ

Региони/Планини България

  • Западен Балкан и Предбалкан
  • Централен Балкан и Предбалкан
  • Добруджа, Източен Балкан и Предбалкан
  • Краище и Ихтиманско Средногорие
  • Централна и Югоизточна България
  • Югозападна България
  • Родопски масив

Проекти в прогрес

Висящи (въжени) мостове в България
Анкета за интереса към географска и туристическа литература
  • Анимационни филми и рецензии
  • Реклама тук
  • Пишете ми
  • За мен
  • Sofia City Escape
  • Водопадите в България
  • Карст и пещери
  • Планини и върхове
  • Минерали и кристали
  • Римски пътища в България
  • България в началото на 20 век
Maps, Photography and Adventure 2019 © Stoyanov
Условия за ползване на файловете