Въпреки че още през 2011 г. прехвърлих картата на Попов, тя си остава по-скоро пожелателна – с доста неясни и нееднозначни граници. Именно затова реших да създам по-детайлен ГИС файл, с който районите и подрайоните да могат да бъдат откривани прецизно по координати, особено в спорните или гранични зони.
С времето, навлизайки по-дълбоко в темата, открих, че в съществуващата картотека и райониране са се натрупали множество неточности. Най-очебийният пример са пещерите и нишите в добре познатото ми Ночево – част от проекта Светлина и Култ, които са поставени в 413 район, вероятно просто защото попадат в Област Кърджали.
📍 Ъпдейт – Август 2016
Освен топографията, при изчертаване на границите използвам и землищата на населените места, в които реално се намират пещерите. Така създадох втори файл – с обобщение на землищата и броя пещери във всяко от тях. Причината: най-често търсенето на пещери започва от населено място, а не от районен номер.
За по-голяма яснота (и за фън, разбира се), добавих и изчисления – колко пещери има средно на квадратен километър във всяко землище.
📍 Ъпдейт – Октомври 2016
Наличните ГИС файлове са обединени в Mapbox стил.
📍 Ъпдейт – Септември 2022
Добавена е и екстра към картата – точки на повечето маркирани пещери, които имам от Картотеката на Пещерите в България към Българската Федерация по Спелеология. Тъй като много хора са против такъв вид визуализиране, те са чисто информативни и „изчезват“ при приближение. Хората, които знаят как да ги извлекът като координати, вече ги имат от други източници.
🌐 Интерактивна карта пещерни райони и землища
📁 Достъп и ресурси
Тъй като Mapbox промени работата с данните си на Web GL2, аз към момента нямам достъп до тези данни. Единствено запазен на компютъра е файла Karst_bulgaria.shp, затова и данните от слой zemlishta са по-стари от последните ъпдейти.