От известно време работя по нещо ориентирано към любознателни деца и младежи, което да наречем работно „Да си хванем бръмбар“. „Да си хванем“ обаче, не в смисъла да увеличим колекцията с карфиците, а да пипнем, разгледаме, снимаме и научим нещо повече за този невероятен раздел насекоми Твърдокрилите. И тъй като най-вероятно съм далеч от приключване на всички събрани материали, а те са за около 200 вида бръмбари, на които може да попаднеш из българските поля и гори, реших поне да има база която и към момента да се ползва. А това са постери за основните семейства Твърдокрили и 20-те най-едри представители на раздела, които биха предизвикали интереса и въображението на всяко дете.
20-те най-едри представители на раздела е в А4 формат, разпечатваш, мушкаш в раницата или джоба и излизаш навън. Не дава много информация и е малко като постер за издирван престъпник :), но е добра мотивация да намериш поне 20. В оригиналната ми идея трябваше да се съберът всички над 3 см, но листа А4 е твърде малък за това, особено, когато искаш да покажеш колко голями са наистина 🙂 и затова са само тези над 37 мм. Което за буболечка си е… доста 🙂
Може да се изтегли от тук 20 най-едри бръмбара в България
Вторият файл е със семействата (а на част и подсемействата) на най-често срещаните в раздела. Него може да изтеглите от тук – Семейства от разред Твърдокрили aka Бръмбари (Coleoptera).
Използвах последната и според мен най адекватна класификация от английски и канадски сайтове, тъй като в литературата и wikipedia на български нещата са малко… остаряли и неточни. Затова по, популярни имена, може и да не откриете нещо познато, но само защото е изпаднало като подсемейство или род в друга категория. Систематиката е Подраздел-Инфрараздел-Суперсемейство-Семейство и за част подсемейство. Но съм се постарал да сложа най-известният или да кажем „най-представителният“ представител на съответното семейство като снимка. Затова и например Майските бръмбари са показани със Мраморният бръмбар и т.н. Този файл нямаше как да се събере в размер А4, затова е даже малко над А3 в оригинален pdf. Тук обаче качвам png 1100x1500px (не картинката тук, а в дадения за сваляне линк) и отново със същата идея – разпчатваш и тръгваш да търсиш.
Приятен лов :))
Златен си
Сега какво търсене ще падне 🙂