Започнах да събирам информация за този проект, защото въпреки че Стара планина като планинска верига обединява над 25 планини и още повече обособени рида, само връх Ботев се титулова първенец на планината. Малко по-малко бяха добавени ридове и дори възвишения, които са характерни и имат своите първенци, които си заслужават изкачването. Към момента има 170+ планини и рида и 270+ върха. За да систематизирам таблицата в която вкарвам данните за тези върхове, разделих България по туристически признак на географските райони.
Така се получиха 7 района от запад на изток и от север на юг – 1. Западен Балкан и Предбалкан, 2. Централен Балкан и Предбалкан, 3. Добруджа, Източен Балкан и Предбалкан, 4. Краище и Западна България, 5. Централна и Югоизточна България, 6. Югозападна България и 7. Родопски масив.
За да не са само голи имена, в таблицата добавих и трудност за достигане, популярност на върха, гледка от него и какво време е необходимо за изкачването му. В бележките също има и намерената информация за съществуващата маркировка към обекта.
Не бъдете много критични към таблицата, в нея са включени най-вече планинските първенци и по-известните върхове, като ще бъдат добавяни още върхове при по-обстойното описване на районите. Такова е започнато за Западна България и Краище, който район ми е най-познат и имам най-много снимки и карти. Желанието ми е да създам брошура/книжка, от която по снимки и описания да се избират дестинации.
Ако ви е трудно да се оправяте с таблицата, може да използвате и картата (засега в ГМапс), където визуализацията е по-добра, но информацията по-малко. Цветовете за трудност също се добавят в движение, всеки път когато намеря информация, но продължават още около 100 върха да нямат данни…
Както винаги, съм отворен за предложения и препоръки по проекта, а картите и данните са достъпни за обсъждане.
Планини и върхове за начинаещи планинари (и не само)