Използвай картата, като част от веломаршрутизатор за да планираш маршрут през града.
Независимо дали на Столична община или на организации като Велоеволюция, картите представящи велотрасетата в град София, показват „изградените“ трасета като велоалеи, независимо как и къде са изградени. Но като активен колоездач, чета и се интересувам значително по темата и намерих много по-актуално разпределние и формулировка на вело инфраструктурата използвани в Съединените щати и Великобритания.
Затова започнах шейп файл с колона в таблицата ROUTE_CLASS, където добавих в зависимост от вида, изграждането и предназначението на пътя. А именно. Като Вело лента (Bike line) означих изградените на пътното платно велоалеи – като тези на Ломско шосе, бул. Европа, бул. Тодор Александров, където придвижването става магистрално и паралелно на пътният трафик. Тези ленти са само и единствено за велосипедистите (и паркираните автомобили) и към момента са единствената преоритетна вело инфраструктура. Като Споделна алея (Multiuse path) нанесох всички велоалеи, които са разположени на тротоарите или използвани от пешеходците зони. Затова и любимата на всички и пример за удобна велоалея – тази покрай бул. Цар Борис III, е в тази категория. Колкото и да са добре обозначени, все пак границата между колоездача и пешеходеца е просто една начертана на земята линия и споделянето на алеята е неизбежно. Тази споделеност налага по-ниска скорост, обзорен визуален контакт и звукова сигнализация. Като Планирана алея (Planned route) са нанесени трасета обявени за изграждане в близко бъдеще. Тъй като вече не може да се вярва на ОУП на Столична община (от 2007-08), поради „осъвременяване“ и избирателно позоваване на документа, като актуален, не съм ползвал обявените в него проектни трасета. Този ОУП за съжаление остава като паметка за времето на арх. Диков…
Като допълнение към вече изградената или планирана вело инфраструктура са добавени във файла и подходящата за ползване или вече ползвана такава. Под обозначението Подходящ път (Suitable road) са нанесени улици и булеварди, където въпреки липсата на специално обозначение карането на велосипед при спазване на правилата за движение е удобно за повечето велосипедисти. Абстрахирайки се от шахтите и събраната вода в дясната част на пътя, за тези пътища основен и единствен проблем остава незнанието на правилата и ниската култура в отношенията шофьор-колоездач и vice versa. Парковите алеи (Park alley) също спадат към не означената, но ползвана от велосипедисти инфраструктура. Ако Подходящите пътища са в цвят близък до Вело лентите заради използването на уличното платно, то Парковите алеи са вариация на Споделените алеи – т.е. отново имаме споделеност колело-пешеходец и сходни условия за ползване. А и независимо дали са означени или не, повечето колоездачи предпочитат да карат в зелените пространства, вместо между автомобилите.
Тъй като основно създадох файла с желанието и насоката да генерирам рутиращa мрежа за веломаршрути из града използвайки подходящите пътища и алеи, към файла са добавени и съоръженията (facilities) като мостове, подлези и т.н. Тъй като тепърва започвам да чета как се изгражда подобна мрежа, съм отворен за помощ, а файла придвидливо седи в Dropbox, за да могат различни хора да работят едновременно с него. При желание пишете.
С помоща на mapbox.com комбинирах този файл с картна основа, над която като GeoTiff сложих свалените от Strava Labs Leaflet tiles за района на София с използваните маршрути от 2015. Strava Labs е удачен инструмент за визуализация на ползваните пътища, тъй като генерира heat map от качените и натрупани тракове. Така се виждат предпочитаните за използване маршрути, независимо дали са обозначени за велосипедисти или не, заради удобството при каране, логичен маршрут или трафик. Както се вижда от картата, има много използвани маршрути от Strava, който не са дори в категорията Подходящи пътища. Липсата на подходящи условия плюс увеличен велопоток, за съжаление е само и единствено предпоставка за инциденти и конфронтация.
Като последен слой добавих и данните от преброяването на Велоеволюция (в светло синьо) от 2012 (данните от 2015, все още ги нямам), чисто информативно за да се визуализира посоката на потока. За съжаление събраната при тези преброявания информация не може да бъде анализирана успешно без необходимите скриптове и инструменти. Аз открих такъв, но закупуването му за лични цели и само от любопитство, не е обоснован :). Изгледайте презентацията за да видите колко полезно може да бъде вкарването на данните в такъв формат и анализа им и какви проблеми и решения ще излязат.
Всички тези файлове са работни и онлайн, така че, отразяват моментното състояние на работата върху тях и развитието на проекта. Желанието ми е да добавя и други свързани слоеве, като в момента такъв със случили се инциденти ми е преоритетен, но се съмнявам, че ще намеря актуална и достоверна информация, освен ако не намеря вътрешен човек във КАТ или ДАИ (ако си такъв пиши)
Картата е на разположение и като WMTS endpoint за ARCGIS и QGIS
Велосипедна инфрастуктура и развитието ѝ в град София