Визуализация на българската емиграция исках да направя от години, много преди даже да започна файла с компактната диаспора – aka. българските малцинствени групи в страните признали етноса. Но търсенето на информация се оказа доста по сложно и трудно, а файла на няколко пъти се чупи и губи информация. Въпреки спънките започнах да слагам наличните файлове и информация в една карта,като това за момента е резултата:
Основен проблем се оказа липсата на конкретна информация за българите в чужбина. За Министерство на външните работи няма голяма разлика между икономически мигранти и туристи, а за сайтовете по темата, включително wikipedia.org – между самоопределящи се граждани на чужда държава и притежатели на Български паспорт и така българите в Германия и Украйна са в една категория. Още повече в изнесените от Министерството данни, липсва детайлност и източник, а цифрите са закръгляни с десетки хиляди и с пъти повече се различават от официалните данни на дадената страна (пример САЩ – данни преброяване 98 000, МВнР – 300 000).
Като етническа група, българите съм отбелязал в още 5 страни (Украйна, Румъния, Молдова, Унгария и Сърбия, в други липсва информация) с общ брой – 5 968 055 – или малко над 300 хиляди живеят извън България в историческите области Бесарабия, Банат, Търговище и Западни покрайнини (по-детайлно може да ги разгледате тук). На тази карта са дадени полупрозрачни и отразяват етноса, а не българските граждани.
Към момента като имиграция, съм добавил
27 страни със 890 852 българи,
живеещи там. Пак според Външно министерство страните са 70, а българските граждани над 2 милиона. Това е и основната разлика между диаспората и емигрантската общност. В преброяванията на различните страни от една страна имаме отбелязани хора със страна на раждане България, и понякога хора с майчин език – български. Характерно е, че българската емиграция следва етническия модел на България – 8% говорят турски, а около 5% друг език. Но данни за българските имигранти се намират само в страните където са малко повече, но никъде над 0,5% от цялото население. В останалите случай е трудно да се намерят конкретни данни, тъй като българите най-често фигурират в преброяването като EU28 – (т.е. на едно с Румъния, например във Френският цензус), или процента им като част от населението е пренебрежително малък – 0,00..% и са наедно с други групи (например Аржентина, където всички Европейци са на едно).
Използването на данните от изборите в чужбина на Боян осигури точките за heat map покритието, но в чужбина гласуват не повече от 3% от българските граждани (само в две-три страни са почти 10%) и може само да се спекулира колко са всъщност, ако няма други данни.
Но какво показва като цифри тази карта.
Най-голямата българска емигранска общност е в Северен Рейн-Вестфалия (Дюселдорф, Есен, Дортмунд) със 60 105 души. Следват общностите в Лондон и Бавария с над 40 000. Почти във всяка германска провинция българите са десетки хиляди, затова и официално в Германия е най-голямата общност – 263 325. Както цитирах по-горе според МВнР в САЩ би трябвало да има 300 000 български граждани и това да е най-голямата ни общност, може и да е така, но официално САЩ се нарежда на 4-то място след Испания (126 989 българи) и Британия (91 654 души от които половината в Лондон) с 91 560 и то не във всички щати. И докато при българите в Испания се наблюдава намаляване спрямо предишни години, то общността в Англия, Уелс и Шотландия е с един от най-високите % нарастване на година – от 2011 до сега е нараснала двойно и сигурно вече данните не са актуални, въпреки или заради BrExit. В Гърция работят около 76 000, а в Италия близо 60 000. Следват Канада и Белгия (и Франция най-вероятно) с 30 000+, като главно са съсредоточени в 2-3 главни града. В цялата Руска Федерация и Крим са 25 906 българи, но колко от тях са български граждани на работа и колко бесарабски българи разселени от власта, никой не може, а и най-вероятно не иска да каже. В Нидерландия (Холандия) българите са 21 941, като половината са в района на Амстердам и Ротердам. Интересно е, че от живеещите в Австрия 18 398 българи, 11 722 живеят във Виена.
Останалите включени страни имат под 10 000 български граждани. 9 955 в Дания, 9 107 са в Чехия, а в Словакия 1051. Не малко българи живеят на Скандинавският полуостров и Финландия, в Швеция – 9457, в Норвегия – 6762 и Финландия – 2410. Българите в Австралия са едва 5 436, а в Казахстан, Полша и Беларус съответно 2 112, 1 112 и 672 човека. В малките Люксембург живеят 1224, а в Катар – 500 български граждани. Най-малко отбелязани в тази карта са българите в Балтийските страни и Хърватия – 350, Литва – 171, Латвия – 30 и Естония – 190.
Картата ще се допълва всеки път, когато попадне статистика на страна в която живеят българи. Все пак според Външно министерство не съм даже на половината…
Може да получите достъп до работните файлове, ако подкрепите проекта във Patreon
Love the map and the appreciation of how precise data is impossible to attain. Nuances are important here.
Here are similar maps I did. This one shows where bulgarian children were born abroad between 2005 and 2014.
https://yurukov.net/blog/2015/balgarcheta-rodeni-v-chujbina/
This ia the map with a municipality level data on Bulgarians living in Germany:
https://yurukov.net/blog/2017/bgde/