Харесвам и ползвам Fusion Tables от много години и тъкмо започнах поредният си проект в платформата и получих имейл, че през Август 2019 API-то свързано с данните ще спре да комуникира, а на 3-ти Декември цялата платформа минава офлайн. Целият устрем спря, а кратка справка показа, че освен този проект има още 83 таблици използващи Fusion Tables в различни визуализации и проекти. Повечето са свързани с визуалицациите на населението и статистики за веломаршрути и трябва да им намеря друг формат и визуализация до края на 2019. Защото основното в имейла е – „Спираме платформата, може да свалите данните си от тук“. Не, ние сме огромният Гугъл и за съжаление спираме таблиците, но може да продължите да ги ползвате в Гугъл Док, Гугъл Това или Гугъл Онова… Fusion Tables за мен винаги е било, като дялкането на лодка от борова кора – грубо, простичко и забавно. Без някакви специални умения в кодирането, API документацията или необходимоста от сървърно пространство. Простотата на таблиците се допълва от факта, че предлаганите от Гугъл варианти за запазване на хартдиска или онлайн на наличната информация е като CSV и KML файлове. Таблица или карта. Звучи достатъчно, но… има уловка.
CSV файла можете да отворите във почти всяка програма за таблици – от Гугъл Док, през Ексели и дори онлайн четци, но винаги трябва да сте нащрек за кодирането (повечето ми таблици са на кирилица) и няма да получите карта извън Гугъл Мапс, ако ползвате за локация адрес или KML. KML файла от своя страна е удобен за картите, но нямате достъп до таблица извън Гугъл Мапс, а ако свалите нов KML файл от действаща карта, независимо колко реда имате в таблицата, всичко ще бъде сведено до име и описание, т.е. губите самостоятелноста на редовете, което обезсмисля информацията в тях, като източник на визуализация.
Въпреки, че има много сходни платформи като CartoDB, Tableau, EasyMapMaker и още няколко подобни, където можете да визуализирате таблици по подобен начин като Fusion Tables, те се предлагат с такса от например 70$ на месец, ако не и повече. В „безплатният“ DataWrapper, единственото безплатно е една карта и 10 000 виждания на таблицата. Въпреки цените, предполагам ще има потребители, който ще мигрират към тези платформи.
Какво предлага Гугъл на тези, който ще останат в облака на Гугъл? Като високотехнологична компания, Гугъл предлага един куп приложения, чрез които да визуализираме таблици. Като BigQuerty или DataStudio… Инструменти с които според рекламите на Гугъл работят големите брандове и затова ни трябват терабайти облачно пространство. За което цените не се различават много от тези на външните платформи. Къде съм аз с мойте таблици от 200-300 kb. Гугъл ми предлага да правя мойте лодки от борова кора с 3D принтер. Защото сме 21 век… Колко изкусително…
За добро или лошо, единствената адекватна алтернатива на визуализациите на Fusion Tables е работата с GeoJSON файлове. Така ще може да се използват персонализирани инфо прозорци, heatmap и много други статистически фунции по ред и стойност. А това значи, освен конвертиране, и писането поне на един HTML документ със поне един API или Java Script код в него за всяка таблица. И повярвайте ми за Гугъл Мапс писането не си заслужава при положение, че има платформи като Mapbox, OpenStreetMaps и Kartograph.js.
Писането на кода ще е „лесно“ с малко четене. Въпроса остава с преформатирането на CSV и KML от Fusion Tables в Geo и обикнобените JSON файлове. Ако останем в Гугъл Докс, ще трябва след всяка промяна да конвертираме наново със едни и същи настройки. Променяш, сваляш, конвертираш, качваш. Дори за една буква. Затова и веднъж минато на GeoJSON, най-добре е последващите редакции да са в редактор на JSON. Като сайта http://geojson.io, например. С две думи, спирането на Fusion Tables е излизане от Гугъл продуктите изобщо за статистическите карти.