От таз годишните избори, реших да се фокусирам само върху I-ви тур на Президентските избори, поради интересните данни и вариациите в различните избирателни райони. Какво ще стане на II-ри тур на изборите за президент 2016, вече не ме интересува, аз лично не виждам разлика между двамата кандидати. А за обърканите данни на ЦИК за референдума и най-вече начина по който бяха въведени и формулирани въпросите изобщо не мисля да обръщам внимание на резултатите и Бареков II… Още повече, че изведени по този начин те показват подкрепа от над 70%, както и на предишният референдум, а при положение, че това е Национален Референдум, трябва да се отчита % подкрепа от всички имащи право на глас, защото и негласуването е форма на несъгласие и неподкрепа, а в такъв случай с „Да“ са гласували не повече от 30%…
А както се вижда от заглавната снимка, в различните области (избирателни райони) имаме различни победители. Не е толкова просто, колкото свеждането до двамата класирали се на балотажа на национално ниво. Още повече като се види, че и вторият, не винаги е един и същ, а отново 4ма.
Макар в 23 избирателни района да печели генерала („Другия генерал“), в 4 + Чужбина печели Цачева, в 3 Орешарски и в един Марешки. Самата графика на гласовете показва голяма вариация в процентите, както и голяма подкрепа за различните кандидати в различните части на България.
В голяма част от областите разликите са много малки – между 1 и 5% между 3-4 кандидата, като само в 10 области има кандидати с повече от 30%. Радев се оказва най-популярен в Ямбол и Видин, и е силно подкрепен от Централна България.
Цачева от своя страна е по популярна в Източна и Южна България, както и в Сливен и Габрово (макар там да губи). Тя печели и гласовете от чужбина. За тях ще направя отделни карти.
Трети в повечето резултати е Каракачанов с между 15 и 20% почти на всякъде, като дори в Русе е втори. Но около Русе в Силистра, Разград и Търговище е с 9-11% подкрепа. Подобна е и в чужбина, а най-слаби резултати показва в Родопите, и Източните (Кърджали) и Западните (Смолян).
Повечето от гласовете на Каракачанов са „откраднати“ от гласувалите за Орешарски. Това е най-тъжната част от тези избори – че показват толкова изразено разделение на гласоподавателите на етнически признак. И докато Бай Ганьовци, които се тупат в гърдите винаги ще има, както и кой да гласува за тях, то вота на турците в България на принципа – „Така казаха…“. И със същите проценти спокойно можеше да бъде и магарето на Настрадин Ходжа. От 47% в Област Кърджали, до 14-те % от българските турци в Турция, и от 5 до 9% процента в областите с българо-мохамедани това е една от най-точните карти на етносите в България. И най-вече показва, че спекулациите относно вота в Турция са леко преувеличени…
За мен истинският победител в тези избори е Марешки. Освен, че печели във Варна (където по случайност е и основният му бизнес и е най познат), в цяла Източна и Северна България е с високи резултати. Освен в Източна София, Кърджали, Хасково, Ямбол и чужбина, навсякъде другаде има между 10 и 20% и докато все още няма партийно разпознаване, то успешно използва формулата на Тръмп – „Гласувай за мен, аз съм успешен бизнесмен“. При Тръмп проработи, а за Марешки ще гласуват все повече и повече, независимо дали управлението и примера на Тръмп ще са успешни.
Единственият (открито) проевропейски кандидат Трайков успя да събере над 10% единствено в София и чужбина. Това за мен е тъжно, тъй като показва, че България гласува силно повлияна от партийните и бизнес лидери – виж Цачева, Радев, Каракачанов, Орешарски, Марешки и президентите до Желев… И никой не чете или слуша програми и цели на кандидатите. Това показват и резултатите от референдума, където даже един от въпросите бе за мажоритарното гласуване. Хем искаш да гласуваш за личности, хем гласуваш стадно. WTF.
Но да се върнем на Трайков. Определено се вижда зависимост между големите градове и гласовете за него.
Естествено най-интересна би трябвала да бъде картата с гласувалите „Не подкрепям никого“. Въпреки, че се нарежда на 4-5то място по популярност, няма нищо изненадващо или странно. По големият процент е в района на София, Пловдив град, Кюстендил, Благоевград и Габрово, докато в районите гласували за Орешарски е в своя минимум. Може би единственото изненадващо е 5-те % за този глас от чужбина. Определено загубено време и кауза…
Това са данните за кандидатите спечелили над 2% на I тур на тези избори. Всички данни можете да видите тук.
Скоро надявам се ще завърша по-детайлната карта на гласовете от чужбина, не толкова за да покажа как е гласувано, а къде по света и колко са активните българи, на базата на която да надградя по мащабна карта на българската диаспора.
Резултати на избори за президент 2016 – I тур
Previous articleНаселение на България - интерактивна карта
Next article Първа помощ при остри отравяния
