Когато споделих с приятели във Фейсбук моята схема за вариантите за изкачване на Черни връх, не очаквах интереса, който картата предизвика. Но имайки предвид, че 75% от изкачванията на върха са от-до хижа Алеко (дори аз последно време най-често така правя), разбирам защо толкова хора се впечатлиха. Първоначалната ми идея за Излетник с карт-схеми и описания на богатството от варианти за изкачване на върха (който бил ей там и „винаги“ можел да бъде изкачен) все пак си остава. Но след като се появиха коментарите и въпросите за комбинирането на тези варианти, реших да направя и таблица с ориентировъчното време, което е необходимо при различните варианти.
Естествено едно изкачване на връх е най-добре да става от подножието на планината, а в случая с Витоша, формата и е перфектна за това. Така се появиха 15 маршрута, от 13 изходни пункта в подножието, като от Бистрица и Железница са по два варианта, плюс вариантите от-до Алеко и Златните мостове, където също има транспорт или общо 17 маршрута. Най-близко, разбира се е от хижа Алеко – 4 км през Стената и 4,6 по Зелената Писта, а най-далеч/трудно/предизвикателно от село Боснек през Живата вода, Мечата чешма и Сухото езеро.
Комбинацията от маршрути, която се получи в таблицата с време е генерирана от екселски файл, където километрите са разделени на съответни км/ч – едно за изкачване и друго за слизане. Макар самият аз да съм правил някои от тези маршрути по-бързо или да ми е отнемало повече време, избрах компромисна златна среда за тези времена.
Все пак с времена генерирани на база средна скорост, всеки като има предвид физическата си подготовка, сезона, дължината им, натрупаната умора и дори метеорологичните условия, може за себе си да намери разликата поне за един от маршрутите и така да предположи другите. Е, няма да работи съпоставяйки най-късият или лесният с най-дългият, но е възможно времето ви за изкачване по даден маршрут да падне до 35% от обявеното, а времето за слизане от върха да се увеличи с 20%.

Добавих и цветови индекс към таблицата, като дадените в зелено комбинации са подходящи за по-голяма част от туристите, особено за тези наслаждаващи се повече на гледките и излезли с деца, като маркират тези варианти при които разстоянието е до 18 км. В жълто са по-предизвикателните за хора с по-добра физическа подготовка (до 25 км), които по-често излизат в планината и търсят някакво разнообразие в маршрутите.
В червено са вариантите от 25 до 30+ км, изискващи увереност и познания, както за възможностите ви, така и за планината и макар на повечето от тях да е изчислено необходимо време до около 9-10 часа, съмнявам се, че на някой ще му отнеме под 12. Все пак, това са времена без почивките, които са индивидуални за всички, а и колкото е по дълъг маршрута, толкова повече ще бъдат (все по-дълги и по-дълги).
Едно от най-важните неща които трябва да имате предвид при избора на маршрут е, че повечето от тях имат летен и зимен вариант и маркировка, които минават през различни терени.
Както съм отбелязал и на картата и в таблицата, по някои маршрути също така липсва маркировка, а слизането през Сухото езеро е препоръчително да се избягва. Едно е да „драпаш нагоре“ без видима пътека (в зависимост от сезона), но виждайки къде е върха, друго да слизаш без пътека и видимост към точка за която не си сигурен къде е.
Затова винаги споделяйте с близките си избраният маршрут, а за по-дългите маршрути (при вариантите в червено – задължително) обявявайте контролно време и актуализирайте състоянието и позицията си по телефона при всеки удобен случай.
ПП
Вероятно защото бързах да споделя картата с приятели, не успях да добавя транспорта на нея. А може би и стана по-добре, че е в таблицата с времената 🙂