5 възела, които трябва да знаете и ползвате в планината (част 2)
След рифовият възел и възел стреме, ще покажем два възела, които могат да се използват така, че да се катерим и спускаме по въжето без необходимите ни за целта джаджи, както и един от най-здравите и най-популярни и универсални възли – осмицата.
Претриващ (протриващ) възел (полустреме, италиански възел)
Както говори името на възела, той се използва за плавно приплъзване на въжето с елементи на претриване за увеличаване на триенето – намаляване на натоварването. Също така пак от името става ясно, че с още една намотка възела става възел стреме – т.е. стационарен.
Той може да се използва за спускане на хора и товари или за осигуряване на катерещ се човек, вместо необходимото за целта съоръжение. С него ви трява само карабинер.
Края може се промуши от където е излязъл или да се направи клуп, който да се върне.
Освен да се направи на стреме, възела може и бързо да се фиксира с допълнителен възел, който при спешност бързо да се премахне и да има движение през полустремето.
Самозатягащ се възел Прусек
5 възела, които трябва да знаете и ползвате в планината (част 1)
За да използвате въже се нуждаете от различни възли с които, това въже да изпълни дадена фунция. Без възлите, въжето е просто купчина усукани полиестерни влакна. Но слагайки възел в някои от краищата и някъде по него, можете да се закачите за него, да го закрепите на стационарна точка или
Самохвати – видове и предназначение
Самохватите са уреди, които ни помагат в изкачването по въже. Понятието самохват се използва в страните със славянски езици и идва от факта, че уреда върви в една посока, а в другата блокира. В другите страни е известно с името Ascenders – или изкачвалник, т.е. уред с който се изкачваме. Самохвата се използва в спелеологията за изкачване по единичното въже и в алпинизма за изкачване на вторият по въжето на големи стени. Това е осигурително съоръжение с първообраз и функции на самозатягащите възли.
Самохвати – предназначение
Както казахме поради механизма си, самохвата се движи само в една посока – посоката на движение на човека и блокира при връщане назад. Това става чрез зъбите в притискащия механизъм или само чрез притискане на въжето. В спелеологията преоритетно се използват самохватите със зъби, заради калта и водата, които задръстват въжето под земята и то става хлъзгаво и неудобно за работа.
По мястото в екипировката, където се ползват самохватите се делят на водещи, гръдни и крачни.
Водещи самохвати са тези, които движим пред или до нас. Свързани сме с тях, чрез осигурителни ремъци и така те са ограничени в хода си от тяхната дължина. То и това е дължината на нашето придвижване:
Осигурителните ремъци са закачени в задната част на самохвата, така че при изпускане или сядане в седалката да увиснем на него. При преминаването на наклонен или хоризонтален парапет всички самохвати имат място за карабинер в горната част при механизма, който да предотврати неговото неправилно натоварване и отваряне.
Изкачването по единично въже става чрез два самохвата на различно разстояние от седалката ни.
Водещият самохват е както казахме свързан със седалката ни чрез осичурителните ремъци. Под него се намира вторият самохват. При катеренето на стени обикновенно се ползва втори водещ с по къс ремък, а в спелеологията т. нар. Гръден самохват, който е включен директно в седалката. Движението става катоседейки в седалката и висейки на гръдният самохват (или вторият самохват) повдигаме водещият нагоре. Към водещият самохват имаме прикрепен прусек с клуп (педал) или стълбичка. Когато се изправим с крак в този клуп, гръдният самохват се придвижва нагоре по въжето и когато това стане можем пак да седнем и да увиснем на него. Така на изправяне и сядане се придвижваме по въжето.
За улеснение при изкачването и изправянето на въжето водещите производители на катерачни артикули създадоха и крачен самохват. Той се прикрепва на стъпалото долу и служи за изправяне на въжето по което се катерим.