Как да подредим действията си и мислите при евентуален инцидент в планината?! Как да действаме за да няма губене на време и ресурс? Лесно в 10 стъпки. И най-важното е Без Паника.
Съдържание
1. Запазване на спокойствие.
Това ще доведе до адекватност в последващите действия и мисли. Не бъдете безразлични, а просто не се поддавайте на импулса от шока на това което става. Колкото сте по спокойни, толкова по адекватни ще са действията ви, а съответно и по гладко и бързо ще се случват нещата. Спокойствието е важно за да е обективен
2. Анализ на ситуациата.
Какво и защо се е случило. Как да процедираме. Какви са щетите и каква да е първата помощ за пострадалият. Ако вие не можете да оцените щетите, на базата на анализа на случилото се, това ще направят спасителите, когато се свържете с тях.
Анализа -Какво и защо – помага да се определи как и къде да се извърши
3. Обезопасяване на пострадалият.
Под това се има предвид предпазването на пострадалия от повторен инцидент, тъй като той е недееспособен. Изкарване извън зоната на лавина, каменопад, отвес и т.н. Осигуряване комфорт на тялото и ума на пострадалия с изграждане на временнен подслон, осигуряване на топлина (с дрехи, завивки, спасително фолио), успокоявана с спокоен и уверен тон.
Запазването на спокоиствие и анализа на ситуацията, не са действия разтегливи във времето, те се случват на момента, така че обезопасяването на пострадалия е дефакто първото ви реално действие и то трябва да се случи секунди след инцидента. Зачудите ли се над случилото се, ще изгубите ценно време, кръв и ресурс…
4. Разчет на екипировката
е необходим за да продължите с правилното процедиране в аварийната ситуация. Какво разполагате за първа помощ, какво имате като инвентар за обезпечаване на пострадалия и останалите членове на групата. Суетнята при един инцидент и фокусирането върху пострадалия, може да доведе до неглежиране на собствената безопасност и нарастване на възможноста от нов инцидент. Ако това се случи, значи май не ви е ден, а втори пострадал може да изкара ситуацията извън контрол. Пострадалият е вече пострадал, ако сте го обезопасили, значи е наполовина спасен, така че се погрижете за останалите, като направите
5. Разпределение на задачите
и отговорностите. Така всеки ще знае какво и защо го прави. Няма суетня, няма нереализиран ресурс, няма загуба на време. Няма да се притеснявате от втори инцидент, ако всеки знае какво прави. И докато едни прилагат първа помощ, то други трябва да направят
6. Сигнализиране, контакт
с Планинската Спасителна Служба, с роднини или приятели. Времето необходимо на ПСС или други служби за спасяване да се активизират и да стигнат до вас е ценно и с това не трябва да се губи.
Когато съобщавате за инцидента, дайте максималното количество информация. Започнете с къде се намирате, какво се е случило, какво е моментното състояние на пострадалия, с какво разполагате… Така от специалист можете да получите инструкции за вида на първата помощ, за последващи манипулации и действия.
7. Първа помощ
е долекарска. Тя няма за цел да „излекува“ или да „подобри“ състоянието на пострадалия. Целта и е да спре последващо влошаване на състоянието му, да го стабилизира до идването на екипа. В зависимост от травмата, понякога по-полезна е чаша топъл чай, отколкото марля. Обездвижете пострадалия изцяло или само пострадалото място, спрете кръвотечение ако има, затоплете тялото, повдигнете духа на пострадалия…
8. Разпределете запасите
от храна, лекарства и джаджите за спешни случай, спрямо времето дадено ви от спасителите за достигане на мястото на инцидента. Вие като обгрижващи пострадалия, също трябва да сте в добра кондиция. Сити, затоплени с чай, ободрени с кафе… Разпределете храната и течностите за два пъти по дълго време отколкото ви е дадено или придвиждате да чакате. А, докато чакате
9. Подгответе мястото,
пострадалия за спасителите.
Направете така, че да ви забележат отдалеч. Завиите пострадалия добре, тъй като обездвижването на крайниците, води до по-лошо кръвоснабдяване; постелете добре за да няма след това кръвонасядания; говорете на пострадалия за да е в кондиция. Ако сте на трудно достъпен терен изградете парапети, помощни въжета, направете партина…
10. Чакайте…
Макар чакането при всички неща по подготовката за пристигането на спасителите е относително и определено не означава бездействие. Чакайте в смисъл на – не предприемайте спасяване на собствен ход. Каквато и носилка да сглобите, тя няма да е по удобна от спасителската. Движението или местенето на пострадалия понякога може да е пагубно за него. Опасноста от загубване или нов инцидент на група с пострадал се увеличава десетократно. А и най-малкото, вече сте съобщили местоположението си на спасителният екип, така че те очакват да ви намерят в определен периметър…
Това е. И не забравяйте планинската застраховка… И тел.:1470 за мобилните операто и стационарен 02 963 2000 /да не се налага
ℹ️ Знанието как да окажете първа помощ може да спаси живот
Не спирайте дотук – разгледайте и другите съвети за първа помощ за да сте подготвени за всяка ситуация.
📖 Основни ръководства
- 🆘 Оказване на първа помощ
- 🔍 Разпознаване на признаци на живота и смъртта
- ❤️ Сърдечен масаж и изкуствено дишане (CPR)
- 💊 Съдържание на аптечка за първа помощ
- 💊 Най-често употребяваните медикаменти
- 🌿 Първа помощ с народна медицина
📖 Специфични случаи
- 🐝 Алергии и ужилвания
- 🫁 Астматичен пристъп
- ☠️ Болки в стомаха/корема
- ⚕️ Бъбречна колика
- ⛰️ Височинен оток/Планинска болест
- 🌞 Дехидратация и изтощение
- 🩸 Диабетна криза
- ⚡ Епилептичен и хистеричен припадък
- 👨🦽 Закрити травми и фрактури
- 🔥 Изгаряне
- 🥶 Измръзване
- 😷 Covid-19
- 🩸 Кръвотечение и кръвоспиране
- 🧠 Мозъчен кръвоизлив
- 😵 Припадане
- 🧠 Първата помощ за психично болния
- 🌞 Слънчев и топлинен удар
- ❤️ Остра сърдечно-съдова недостатъчност
- ☠️ Остри отравяния (вкл. Хранителни)
- 🧗️ Свободно висене на въже
- ❄️ Снежна слепота и изгаряне на устните
- 💔 Сърдечен инфаркт
- ⚡ Токов удар и мълния
- 🤕 Травматични увреждания и разкъсвания
- 🌊 Удавяне, задушаване и затрупване
- 🐍 Ухапвания от змии и други животни
- 💓 Хипертонична криза
- 🥶 Хипотермия
Статиите в тази поредица са написани въз основа на моя опит като спасител, курсове, които съм преминал и купчината литература (нова и стара), която имам. Но аз не съм медицинско лице, а Първата помощ е Долекарска помощ. Тя няма за цел да „излекува“ състоянието на пострадалия.
За още по-задълбочена информация и знания посетете и уебсайтовете на ПСС и БЧК
Изключително полезна информация! Естествено първата стъпка е най-важна – спокойствието!