Как да подредим действията си и мислите при евентуален инцидент в планината?! Как да действаме за да няма губене на време и ресурс? Лесно в 10 стъпки. И най-важното е Без Паника.
1. Запазване на спокойствие. Това ще доведе до адекватност в последващите действия и мисли. Не бъдете безразлични, а просто не се поддавайте на импулса от шока на това което става. Колкото сте по спокойни, толкова по адекватни ще са действията ви, а съответно и по гладко и бързо ще се случват нещата. Спокойствието е важно за да е обективен
2. Анализ на ситуациата. Какво и защо се е случило. Как да процедираме. Какви са щетите и каква да е първата помощ за пострадалият. Ако вие не можете да оцените щетите, на базата на анализа на случилото се, това ще направят спасителите, когато се свържете с тях.
Анализа -Какво и защо – помага да се определи как и къде да се извърши
3. Обезопасяване на пострадалият. Под това се има предвид предпазването на пострадалия от повторен инцидент, тъй като той е недееспособен. Изкарване извън зоната на лавина, каменопад, отвес и т.н. Осигуряване комфорт на тялото и ума на пострадалия с изграждане на временнен подслон, осигуряване на топлина (с дрехи, завивки, спасително фолио), успокоявана с спокоен и уверен тон.
Запазването на спокоиствие и анализа на ситуацията, не са действия разтегливи във времето, те се случват на момента, така че обезопасяването на пострадалия е дефакто първото ви реално действие и то трябва да се случи секунди след инцидента. Зачудите ли се над случилото се, ще изгубите ценно време, кръв и ресурс…
Изключително полезна информация! Естествено първата стъпка е най-важна – спокойствието!