За да използвате въже се нуждаете от различни възли с които, това въже да изпълни дадена фунция. Без възлите, въжето е просто купчина усукани полиестерни влакна. Но слагайки възел в някои от краищата и някъде по него, можете да се закачите за него, да го закрепите на стационарна точка или да го използвате за слизане или качване по опасен или стръмен участък.
Въжето е използвано хилядолетия в корабоплаването и рибарството и затова има стотици възли известни като морски и рибарски. С популяризирането на туризма и най-вече на алпинизма и катеренето, като спорт и хоби, въжето и модифицирани възли стават основни за осигуряване и придвижване по опасните участъци.
Както казахме има стотици възли. Но тези пет използвани в различни ситуации покриват голяма част от случаите в които ще имате нужда от въже. Два от тези възли са едни от най-лесните и функционални – Рифовия възел и стремето.
Рифов възел
Много семпъл, но много полезен възел. Той има широко приложение от завързване на елементарни неща и връзки на раницата, до свързване на две въжета.
Прави се лесно, но трябва да се внимава. Изберете водещо въже. То трябва да изпълни следните действия – Минава отгоре, минава отдолу. След това обръщате посоката и повтаряте действията.
Накрая трябва всяко от въжетата да е излязло от същата страна от която е влязло на образувалото се ухо на другото въже. Ако не е така, възела може и ще се развърже.
Стегнете възела и ако ще има по-голямо натоварване направете контролни възли на крайщата.
Стреме
Възелът стреме е много здрав, лесен и удобен възел за стационарно позициониране на въжето. Той лесно може да се направи за отварящи се опори – карабинери и др. или да се оплете около стационарни затворени опори – около дървета, скални халки и др. За отворени опори възела става за секунди:
Важно е двете уши да са от двете страни на въжето с което са направени. Също така и трябва да се разминат от различни страни…
Ако трябва да вържете възела около опора, трябва да използвате единия край:
Важно е да знаете при оплитането, че второто оплитане трябва да мине под първото и при излизане от възела да мине между образувания клуп и въжето което влиза във възела. Докато се стегне възела приплъзва, така че ако има натоварвания върху него трябва да има контролен възел, който да спре приплъзването.
Вижте как да вържете претриващ възел, самозатягащ и възел осмица в част 2
1 comment