Пещери и Спелеология е кратка презентация за света под земята и предизвикателството да си спелеолог. Не само защо е екстремно и по-трудно физически, а и каква отговорност носим към опазването на тази екосистема. Затова и започва с най-важният въпрос на който трябва да си отговорим, ако решим да се занимаваме със пещернячество – Защо искаме да ходим по пещери? Все пак
• Спелеологията не е показен спорт.
• Ще бъде студено и кално.
• В пещерите има тесни пасажи и такива, в които се
пълзи дълго.
• Има опасни пропасти, в които може да паднеш,
постоянна заплаха от падащи камъни или срутища
и блокажи…
• Има опасност от затапване от водата и задушаване.
• Има и вероятност да се загубите и бързо да се
преохладите или дълго да гладувате, докато Ви
намерят.
• Ходенето по пещери отнема много време и е
скъпо.
• Инвентарът не е евтин, а регулярно е нужно да се
подменя.
Затова за да добавите повече плюсове отколкото изброените минуси, прегледайте презентацията и го направете правилно!
Друг материал който може да се ползва за презентиране на пещерите и спелеологията е Наръчника на Отговорният пещерняк

