Въвеждайки велосипедни маршрути в OpenStreetMaps, забелязах, че доста нарядко по междуселските и общински пътища съществуват и релации за автобусните линии на градския и общински транспорт. И тъй като транспортната карта на OSM не ми даваше необходимата информация, реших да направя една. Първоначалната идея бе да използвам основата и кода на OSM да извиквам в реално време вектори по техните XML тагове, но след два дни борба се отказах, защото трябваше да кача на сайта и множество js за различните функции. И все още смятам, че това е най-добрия начин за тази визуализация. Но създаването на бранч на почти цялата документация на OpenStreet, за 4-5 областни градове не мисля, че си заслужава.
Затова следващите два-три дни се насочих към поставянето на geojson върху картна основа на Leaflet и дори накрая Google maps. Каква ирония, а? Но особено за София geojson файла се оказа голям и доста сложен – само за автобусните линии и спирки в София съдържа над 2600 елемента, а всички останали добавени линии и спирки от страната, включително и трамваиният и тролейбусен транспорт в София са около 2100 елемента. От една страна има точки, който са или автобусни спирки или връзки на кръстовища, от друга имаме линии от типа на автобусни платна и специализирани ленти, а от трета и релации на самите пътища и кръстовища свързани като „route“. А за свалянето на json файловете използвах overpass-turbo.eu, където можех да избера какво – и от къде да бъде визуализирано, например:
[out:json][timeout:25];
за всичко свързано с автобусният транспорт в Бургас.
// fetch area “Burgas” to search in
{{geocodeArea:Burgas}}->.searchArea;
// gather results
(
// query part for: “route=bus”
node["highway"="bus_stop"](area.searchArea);
way["route"="bus"](area.searchArea);
relation["route"="bus"](area.searchArea);
);
// print results
За съжаление единствено големите градове София, Пловдив и Варна бяха добре описани, като градски транспорт, но пък липсва информация за извънградските общински маршрути. Засега само Стара Загора е визуализирана перфектно с градските линии и редовните връзки с околните села. За съжаление в Русе, Бургас и други градове информацията е непълна…
Както с велосипедните маршрути (за който започнах wiki статия) и тук се сблъсках с разлики с описването и най-вече липсата на ключови тагове за удачната визуализация. Като в горния пример, ако node е „route“=“bus“, няма да излязат всички автобусни спирки, а само добавените като връзка с линиите. Затова и след 4 дни проби и грешки, се обърнах към очевидния за мен вариант, а именно работа с MapBox. Знам, че нито тази, нито някоя от другите карти ще станат толкова популярни, че да се отразят негативно на финансите ми, но напоследък предпочитам да пробвам проектите си първо с безплатните и по-евтини варианти за онлайн карти. Но за съжаление не ми се получава.
Оформянето на MapBox е лесно и бързо, още повече, че вече бях вече изнервен от досегашните неуспешни опити. А и направо използвах демото на Store Locator, много мързеливо. Реших geojson файловете да са основа, тъй като искам само да покажа мрежата, а не маршрути и разписания. А и такава информация в XML таговете липсва. Отделно съм събрал по проекта SofiaCity Escape и там на картата можете да видите разписанията. И тъй като за автобусните и тролейни линии освен 6-7 основни града, няма други, реших да добавя и KML от SofiaCity Escape за малките градове около София.
Та ето я и картата. Като икони са градовете където има отбелязана мрежа на градски и общински транспорт, като червени са автобусните линии, сини – тролейбусните, а жълти са линиите на трамвайният транспорт (колко жалко, че няма трамвай в Пловдив или Варна). Освен с избор през иконите или списъка отстрани, картата може да се разглежда и със склрулване за зум или влачене. При увеличаване на града, където са добавени „ref“ тагове се появяват и номерата на линиите. Спирките засега са скрити, но ги има във json-ите. Както и да е, това засега е карта направена за няколко часа и с беднотата си, страшно ме дразни. Затова когато имам време ще добавям информация в OpenStreetMaps – имам цяла папка Google Photo с табели от селски спирки и автогари. Ако пък вие имате някакви разписания, може да ми пишете или да оставите коментар.
Градския и общински транспорт от OpenStreetMaps в България
Previous articleБеглика и Чатъма. Фотографии 2018Next article Какво ще стане, ако разделим населението на България на две равни части