Няма по-емблематична снимка свързана с морето от снимката на морски фар. Крайбрежието на Британия и Ирландия, Източния бряг на Северна Америка са често снимани с фар за фон или основен акцент. Но какво знаем за фаровете по 350 км крайбрежие, което имаме. Фарове има – цели 22, те са част от морската навигация, но повечето от тях не са известни. Може би защото повечето са малки маяци, незабележими през деня. Интересно е, че тези маяци са правени след 45-та, а известните, красиви фарови сгради до средата на 30-те.
Шабленският фар води в много класации. Той е най-известният, най-старият и най-източният, а и най-северният. Построен през 1768, реновиран и реставриран многократно, но най-основно през 1856 г. в сегашният си вид е от 1935 г.
Фарът на Калиакра е строен началото на 20 век и то с камъни от крепоста. Заради местоположението си е май, най-високо разположеният фар. На метри от брега, и въпреки това на 60 м. височина плюс неговата от 10 метра.
От двете страни на Варна фаровете на Евксиновград и Галата заслужават селфи с тях. Този до резиденцията е построен 1910-та и един от най-оригиналните и красиви, а този на Галата е от 1863-та, в красива местност и архитектура, но за съжаление вече недействащ.
Фарът на нос Емине също е стар. Построен е през 1880, върху останките на старата крепост на това място през средновековието и античноста. Сега гледаме фара от далеч, тъй като самият нос е военна зона. Друго неудобство е, че трябва да избираш – да снимаш от Емона към фара или от фара към селото. Чесно казано, аз винаги предпочитам Емона.
В старата част на Несебър има също фар, но не е толкова интересен като този в Поморие. Поморийският фар се намира не далеч от брега, на риф, но изглежда все едно се носи по вълните. Това, че е далеч не трябва да ви заблуждава, висок е цели 9 м.
Надолу са все по-малки, като последният на юг е този на Ахтопол. Избор има, в зависимост от мястото на летуване, изберете най-близкият или не толкова и отделете 2-3 часа за морски снимки с фар.
Морските фарове в България
Previous article5 възела, които трябва да знаете и ползвате в планината (част 2)
Next article Пещерите Академик и Пепелянка![]()
