Темата за разпространението на българският етнос и диаспора отново е на дневен ред. Българо-мохамеданите (помаците) са непозната и объркана материя за редовия гражданин на страната, независимо от неговия етнос. Макар, често да се определят от тях самите и другите като отделен етнос, характерно за тях е славянският/български генотип, български като майчин език и ислям като вероизповедание. Затова и последно време се употребява термина българо-мохамедани или българо-мюсюлмани, поне по отношение на живеещите в границите на България. Но славяно езични мюсюлмани има и в границите на Гърция, Македония и Албания. В тези страни те се определят като Помаци.
Първоначално и най-вече като помаци се определят павликяните в Северна България приели исляма, докато за Родопите е била използвана думата Потурняци. Но с времето термина и самоопределянето Помашки се е наложило на цялата общност. Затова и по-скоро е уместно да се говори за Помашка култура – микс от стари балкански традиции и вярвания (много често павликянски, богомилски или „езическо-тракийски“), пречупени през сунитския ислям.
Създаването на тази карта, бе с цел определяне на границата на тази култура на ниво землище с цел по-ясно разбиране на разпространението на исляма сред българското/балканско население, както и връзката на това население с по-старите артефакти намирани в тази територия.
За съжаление, последните 120 години история са допълнително усложнили връзките между помашкото, християнското население и турците на Балканите и представената карта показва съвременното им разпространение. Изселвания на верски принция през войните, няколко „доброволни“ покръствания и депортация и смяна на имената по време на комунизма са изкарали помаците от оригиналните им райони в Родопите и Луковитско-Тетевенско и в момента има общности и на други места в Северна България, Казънлъшко, Айтоско и Хасково.
Интересно ще бъде, ако картата се довърши от другата страна на границата в Гръцката част на Родопите, така че, в момента се събира такава информация.
ЪПДЕЙТ 10.2018
Добавени са общини и населени места на територията на Гърция и Турция за които има сведения за население с помашки корени. И докато за Гръцката Помакохора можем да сме по-детайлни до ниво населено място, както в България, че тази култура е местна, то в Турция, където част от това население на база религия е изселено 1878 – 1924 г е по-комплицирано. В много от населените места в Турция, селата са освободени от Български и Гръцки бежанци, като вълната стига на изток до Самсун и Адана и на много места е трудно да се уточни дали са с помашки корен или други мохамедани от България и Гърция. Ужасно е, че в „българските източници“ се посочват само данни от преди 100-130 години, без осъвременяване и актуализиране на данните и търсене на актуален източик.
Картата е базирана на компилирана информация – етнически състав от НСИ, разпространение на религиите и наличие на джамии и т.н. за България, pomaknews.com за Турция и pomakohoria.blogspot.com и други сайтове за Гърция.
Ако има грешка или изпуснато населено място пишете или коментирайте тук.