Разделянето на две части на България би трябвало да е лесна и елементарна задача – за север – юг си имаме Стара планина, за изток – запад – Ятовата граница. Така ли е и с населението на страната? Ако разделим населението на страната – 7 364 570 човека, според преброяване 2011 на две равни части – от по 3 682 285, къде ще минава една такава граница?
Все пак в столицата живеят (официално) 17,5% или 1/6та от населението, което би трябвало да измества границата бележеща двете равни половини на запад от центъра. Тъй като използвах общините като единица за популацията, границата изток-запад изглежда много накъдрена, но ако трябва да я обобщим в една „права“ линия тя ще бъде от Никопол, през Ловеч, Троян, Сопот, Пловдив до Смолян…
Наистина заради София от запад на изток в 121 общини живеят 3 681 687 човека или в 42% от територията на страната, докато на изток са останалите 144 общини в останалите 48% територия. Ако опитаме да разделим страната север – юг по население на север от билото на Стара планина живеят само 2,5 милиона. Границата на 3 682 285 жители тръгва от Трън, през Брезник и северните Софийски квартали, през Елин Пелин и по билото на Средна гора, между Сливен и Ямбол до Бургас (който е към северната част).
От север това включва 160 общини и 8 Столични района (Банкя, Връбница, Илинден, Кремиковци, Люлин, Надежда, Нови Искър и Сердика) и 59% от територията на страната, а от юг – 104 общини и останалите 16 столични района. Реших да разделя населението на София по райони, защото в цялата Столична община живеят все пак 1/3 от населението, което опитвам да разделя и границата щеше да е югозапад – североизток от София – Перник до Русе, ако беше само на общинско делене.
Ако се питаме да обобщим половината население тръгвайки от най-голямата община (Столична), надолу по статистиката едва 18 (18,2 ако сме по-прецизни) градски общини (7% от общините в България) и с територия от 10,5% от територията на страната са дом на над 3 милиона и половина граждани. Това са и 18-те най-големи областни центрове.
Но най-интересен бе опита да се свържат първите три най-големи града / общини като непрекъсната територия – в случая от София до Варна през Пловдив. Следвайки магистрала Тракия и общините между Бургас и Варна, плюс част от подбалканските полета в 52 общини живеят малко над половината от населението. Района обхваща Горно-Тракийската низина, големите котловини – Софийска, Карловска, Казанлъшка, Сливенска и крайбрежните общини по източните склонове на Стара планина. Това е едва 25% от територията на страната.
Какво ще стане, ако разделим населението на България на две равни части
Previous articleГрадския и общински транспорт от OpenStreetMaps в БългарияNext article Fusion Tables се пенсионира. И какво сега да правим с всички тези таблици?